Rozwój połączeń kolejowych i autobusowych, budowę nowych ścieżek rowerowych, parkingów park&ride oraz planowanie linii tramwajowych, mając na celu poprawę rozwiązań komunikacyjnych i lepsze skomunikowanie regionu. We wtorek, 10 września, włodarze 36 gmin obszaru funkcjonalnego Metropolii Krakowskiej, marszałek województwa małopolskiego oraz starostowie powiatów krakowskiego i wielickiego podpisali deklarację współpracy na rzecz Zrównoważonej Mobilności i jej Obszaru Funkcjonalnego.
Plan Zrównoważonej Mobilności Metropolii Krakowskiej i jej Obszaru Funkcjonalnego zakłada realizację długoterminowych działań dotyczących zrównoważonego rozwoju wszystkich środków transportu przy założeniu poprawy warunków oraz zwiększenia wykorzystania transportu zbiorowego i mobilności aktywnej na terenie Krakowa i całej aglomeracji.
Plan zawiera kompleksowy zestaw działań prowadzących do rozwiązania problemu zatłoczonego miasta i okolicznych gmin oraz związanego z tym zanieczyszczenia powietrza i problemów związanych z szybkimi i efektywnymi połączeniami komunikacyjnymi dla mieszkańców dojeżdżających do pracy, szkoły i w innych celach.
– Chcemy współtworzyć obszar metropolitalny, który będzie odporny i adaptowalny, a przede wszystkim przyjazny środowisku oraz bogaty kapitałem swoich mieszkańców. Dostrzegamy, iż rozwój Metropolii Krakowskiej jest naszą wspólną szansą, a powodzenie wdrożenia jej wizji rozwoju zależy od zaangażowania nas wszystkich – czytamy w deklaracji.
Jak wyjaśnił prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, „wyrażenie woli przez Kraków, gminy, starostów i marszałka, o tym by promować zrównoważoną mobilność, by wspólnie planować inwestycje w zakresie transportu publicznego, komunikacji i dróg rowerowych, by przyjmować kryteria jakości powietrza, efektywności tego transport, ma ogromną wagę.”
– Plan Zrównoważonej Mobilności Metropolii to pierwszy dokument przyjęty tak szeroko przez rady gmin sąsiadujących z miastem, co pokazuje, że mobilność łączy ponad podziałami. Dokument jest preludium do ustawy metropolitalnej, która w tym kierunku powinna iść – zaznaczył.
– Musimy dbać o naszą mobilność i tak ją reformować, by była sprawna, ekologiczna i przyjazna dla mieszkańców. Codziennie do Krakowa wjeżdża 250 tys. pojazdów spoza Krakowa. Każdego dnia następują przepływy ludzi zarówno samochodami, jak i busami, między Krakowem a obszarem metropolitalnym. To są ludzie, którzy posyłają swoje dzieci do szkół, na basen, do teatru i właśnie dla nich działamy dla lepszego transportu – wyliczał Aleksander Miszalski.
Łukasz Smółka, marszałek Województwa Małopolskiego zaznaczył, że „spotykamy się w rozszerzonym składzie obejmującym również gminy spoza Metropolii Krakowskiej, co pokazuje rozwój współpracy w zakresie zrównoważonej mobilności w skali całego regionu”.
– Kraków jako stolica województwa małopolskiego odgrywa szczególną rolę w systemie komunikacyjnym regionu, dlatego tak ważne jest tworzenie systemu transportowego, który łączy Kraków z sąsiednimi gminami i zapewnia codzienny transport dla tysięcy pasażerów dojeżdżających do szkół, czy miejsc pracy. Jako Samorząd Województwa Małopolskiego kładziemy szczególny nacisk na rozwój pasażerskiego transportu kolejowego – rośnie liczba środków przeznaczanych na ten cel z budżetu województwa, co przekłada się na rosnącą liczbę pasażerów – powiedział marszałek Łukasz Smółka.
Dodał, że Koleje Małopolskie rozwijają sieć Małopolskich Linii Dowozowych. Zaznaczył, że ich rola jest szczególnie istotna w kontekście tych miejscowości, które nie mają bezpośredniego dostępu do infrastruktury kolejowej. Gospodarz regionu wyraził uznanie dla rozwoju Komunikacji Miejskiej w Krakowie, która dzięki porozumieniom z sąsiednimi Gminami, wykracza poza granice administracyjne Miasta Krakowa.
Jednym z kluczowych działań na rzecz zrównoważonego transportu w regionie ma być również budowa parkingów typu park&ride oraz park&bike. Ma to na celu zmniejszenie liczby samochodów wjeżdżających do Krakowa.
– Przykłady z Krzeszowic, Zabierzowa czy Miechowa pokazują, że tego typu parkingi są w pełni wykorzystywane. Oznacza to, że kierowcy decydują się na przesiadkę na pociągi zamiast wjeżdżać samochodami do Krakowa. W ramach funduszy unijnych przygotowujemy się do umożliwienia samorządom realizacji kolejnych parkingów park&ride – wyjaśniał Łukasz Smółka.
Podpisanie deklaracji miało miejsce dzień po zawarciu umowy dotyczącej dostawy nowych pociągów dla Kolei Małopolskich. Więcej o tym pisaliśmy tutaj:
Koleje Małopolskie kupią 25 nowych pociągów. Rekordowa umowa za ponad 1,5 mld złotych