Test dla polityków z Krakowa. Czy Jadwiga Emilewicz zdradzi Jarosława Gowina

Czy w sprawie wyborów kopertowych Jadwiga Emilewicz zagłosuje tak jak Jarosław Gowin? To będzie test dla dwójki polityków z Krakowa na to, czy w polityce jest miejsce na coś więcej niż kalkulacje polityczne i intratne posady.

Już niedługo okaże się, czy Jarosław Gowin powstrzyma PiS w pędzie do organizowania wyborów prezydenckich podczas epidemii koronawirusa. Nie może tego zrobić sam – potrzebuje do tego głosów swoich partyjnych kolegów.

We wtorek wieczorem Senat odrzucił ustawę wprowadzającą powszechne głosowanie korespondencyjne. Teraz to Sejm musi odrzucić weto senatorów – jeśli ustawa ma wejść w życie. Jeśli w Sejmie znajdzie się do tego większość, to PiS będzie miało otwartą drogę do przeprowadzenia wyborów kopertowych.

Ale PiS ma kłopot. Jarosław Gowin i kilku jego posłów zamierza sprzeciwić się woli prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jeśli były wicepremier razem z opozycją odrzucą ustawę o powszechnym głosowaniu korespondencyjnym, PiS będzie zmuszone zgodzić się na przesunięcie wyborów nawet o kilka miesięcy.

Oczywiście ciągle otwarte pozostaje pytanie, ilu posłów Porozumienia Jarosława Gowina nadal jest wiernych swojemu liderowi. Czy nie zdradzą go w ostatecznym głosowaniu?

W tym kontekście najciekawsze jest to, jak zachowa się wicepremier Jadwiga Emilewicz. Czy minister rodem z Krakowa pozostanie u boku swojego mentora, nawet gdyby miała stracić posadę w rządzie?

Po wczorajszych spotkaniach na Nowogrodzkiej ze strony posłów Porozumienia płyną sygnały, że Jadwiga Emilewicz nie zdradzi Jarosława Gowina. Szybko się okaże, co, a właściwie kto jest dla niej ważniejszy. Jeszcze do niedawna, to kariera polityczna Jadwigi Emilewicz zależała od Jarosława Gowina. Dziś jest odwrotnie.

Grzegorz Skowron

Wybory prezydenckie 2020. Co mówią sondaże? Ciekawe wnioski

Najnowsze

Co w Krakowie