To będzie już XXVI Wigilia dla bezdomnych i potrzebujących na Rynku Głównym

W niedzielę, 18 grudnia 2022 roku, na Rynku Głównym odbędzie się XXVI Wigilia Jana Kościuszki dla Osób bezdomnych i Potrzebujących. Organizatorzy spodziewają się wielu tysięcy osób. Dla nich przygotowane zostanie 50 tys. porcji świątecznych potraw i paczek.

Wigilia dla bezdomnych i potrzebujących na krakowskich Rynku to już tradycja. W tym roku zostanie zorganizowana po raz 26. Gorące potrawy zaczną być wydawane od godz. 11. Ci, którzy przyjdą w niedzielę na Rynek Główny, mogą także liczyć na paczki z produktami żywnościowymi o przedłużonej trwałości. Będzie można również skorzystać z porady i pomocy lekarskiej.

Fot. KRKnews

W tym roku jeszcze bardziej wszyscy potrzebujemy miłości, bliskości i ciepła. Dlatego do wspólnego stołu zapraszamy wszystkich – niezależnie od tego, co i ile posiadają oraz skąd pochodzą – mówi jan Kościuszko, pomysłodawca i organizator wigilii na Rynku Głównym w Krakowie.

Patronat honorowy nad wigilią dla bezdomnych objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Wśród patronów i partnerów nie ma Archidiecezji Krakowskiej. – Jedyny ksiądz, któremu ufam, to ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski – mówi dziennikarzom Jan Kościuszko. Ksiądz Zaleski często wydaje posiłki i pomaga osobiście podczas wigilii na Rynku w Krakowie.

Konferencja prasowa zapowiadająca XXVI Wigilię Jana Kościuszko dla Osób bezdomnych i Potrzebujących (fot. KRKnews)

Jak wynika z tegorocznego raportu EAPN Polska „Poverty Watch 2022” szacuje się, że ubóstwo w naszym kraju może wrócić do poziomu z 2015 r. W roku 2021, liczba Polaków, którzy żyli w skrajnym ubóstwie zmniejszyła się o około 400 tys. w stosunku do roku poprzedniego. Jednak, jeśli tegoroczne szacowania się potwierdzą ta liczba nie dość, że wróci do wartości sprzed 2 lat, to jeszcze wzrośnie o ponad 600 tys. i dobije nawet do 2,6 mln. Według szacunków w Krakowie żyje nawet ponad 2,5 tys. osób w kryzysie bezdomności.

– To co aktualnie dzieje się w Polsce i u naszych wschodnich sąsiadów wskazuje, że w tym roku możemy liczyć się z jeszcze większą liczbą potrzebujących, którzy ze względu na wysokie koszty życia i bezdomność dołączą do nas przy wigilijnym stole na Rynku Głównym. Co roku przygotowujemy ponad 50 tys. porcji świątecznych potraw i paczek. Nie chcemy żeby ani w tym dniu i ani w te święta w Krakowie, ktokolwiek był głodny. Każdy kto tego potrzebuje, niech czuje się zaproszony  – mówi Jan Kościuszko. Oprócz ciepłych posiłków, jak co roku rozdawane będą specjalnie przygotowane paczki, w których znajdą się produkty spożywcze o przedłużonym terminie ważności.

Na wszystkich chętnych, będzie czekać w tym dniu także bezpłatna opieka medyczna. Będzie można z niej skorzystać w specjalnie utworzonym szpitalu polowym, który stanie na płycie Rynku, dzięki wsparciu i pomocy strażaków z krakowskiej Szkoły Aspirantów PSP. – W tym roku będziemy jeszcze lepiej przygotowani pod kątem organizacyjnym i sprzętu, chcemy udzielić pomocy jeszcze większej liczbie osób. Po latach pandemii COVID-19 wielu potrzebujących nie miało jeszcze okazji sprawdzić swojego stanu zdrowia, stąd nasza inicjatywa i gotowość kilkudziesięciu wolontariuszy – podkreśla dr hab. Bartłomiej Guzik, odpowiedzialny za organizację i koordynację działań szpitala polowego. W szpitalu dostępne będą konsultacje medyczne w zakresie ortopedii, stomatologii, kardiologii czy opieki internistycznej. Lekarze i pomoc medyczna bedą wykonywać m.in. badania krwi, EKG czy USG brzucha. Szpital działać będzie przez cały czas trwania Wigilii ba Rynku Głównym.

(GS)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie