To już niemal pewne! Będą obniżki cen paliw, prądu i gazu!

Musisz przeczytać

– Proponujemy duży program obniżek podatków, aby zamortyzować skutki inflacji – mówi Mateusz Morawiecki. Ma to oznaczać obniżkę cen paliw, prądu i gazu.

Rządowa tarcza antyinflacyjna - paliwa

Rządowa tarcza antyinflacyjna - paliwa
– Wprowadzamy obniżkę cen paliw od 20 grudnia na pięć miesięcy poprzez obniżenie wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE. Od stycznia do końca maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Zwolnimy z opłaty emisyjnej na pięć miesięcy. Te wszystkie działania po stronie państwa, nie ingerujemy w działania koncernów paliwowych, doprowadzą do obniżki cen paliw o około 20-30 gr w najbliższych tygodniach – mówi Morawiecki.

Z kolei VAT na gaz ziemny ma być obniżony 23 proc. na 8 proc. na trzy zimowe miesiące. Kwartalne oszczędności do korzystających z gazu do ogrzewanie to ok. 140 złotych.

Obniżka ma też obejmować energię elektryczną. – Od stycznia na trzy miesiące obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną. Będziemy wnioskowali też o zmianę mechanizmu handlu certyfikatami zielonymi. Taki postulat zgłoszę na najbliższej Radzie Europejskiej – podkreśla Morawiecki.

Zmiany podatkowe mają wpłynąć na ceny benzyny, gazu i prądu. Ale ostateczna decyzja należy do spółek energetycznych, bo to one ustalają ceny za dostarczane media. Rząd zapowiada, że będzie wpływał na państwowe spółki, by obniżka w podatkach została przeniesiona na ceny dla odbiorców.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca