Trasa Łagiewnicka do remontu. Będą czasowe zamknięcia tuneli

Rozpoczyna się długo zapowiadany remont przeciekających tuneli Trasy Łagiewnickiej. Przez kilka najbliższych nocy jeden z tuneli będzie zamknięty dla ruchu. Kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej czekają utrudnienia.

Władze spółki Trasa Łagiewnicka SA przekonują, że rozpoczynające się dzisiaj prace remontowe, to nie wynik wady konstrukcyjnej, a przecieki na tym etapie eksploatacji nie powinny nikogo dziwić. Naprawy mają być prowadzone nocami i będą polegać na pompowaniu pomiędzy gruntem nad ścianami tuneli dodatkowej warstwy izolacyjnej – Prace będą obejmować  iniekcje żywic epoksydowych w miejscach występowania przesiąków, doszczelnienie przejść infrastruktury teletechnicznej i energetycznej przez konstrukcje tunelu, oraz wymianę okładzin tunelowych, które uległy zawilgoceniu w wyniku przesiąku wody – informuje spółka Trasa Łagiewnicka. 

O problemach z przeciekają pisaliśmy w tym roku kilkakrotnie. Pierwsze przecieki w tunelach pod rzeką Wilgą zostały zauważone już dwa miesiące po oddaniu odcinka, w październiku ubiegłego roku. Były na tyle duże, że przy ujemnych temperaturach na stropach tuneli tworzyły się sople lodu, a na jezdni z powodu przeciekającej wody pojawiał się lód.  (Metrowej długości sople i „czarny lód” na jezdni. Niebezpieczeństwo w tunelach Trasy Łagiewnickiej). 

Redakcja KRKnews dotarła do dokumentów, które jednoznacznie potwierdzają, iż problem jest poważniejszy. To m.in. notatki z przeglądu tuneli jakie przeprowadziła spółka Trasa Łagiewnicka wraz z wykonawcą , firmą Budmiex SA. Wynika z nich, że od co najmniej grudnia 2022 roku, w tunelach trasy zlokalizowano ok. 40 przecieków. Wystąpiły one w czterech tunelach trasy – trzech drogowych i w tunelu tramwajowym.

40. przecieków w tunelach Trasy Łagiewnickiej. Dotarliśmy do dokumentów

Prace remontowe zaczną się już dzisiejszej nocy (21/22 marca) i potrwają do nocy z piątku na sobotę (24/25 marca). W tym czasie  zamknięty dla ruchu zostanie tunel Trasy Łagiewnickiej na odcinku między przystankami „Krokusowa” i „Łagiewniki SKA” w kierunku ul. Zakopiańskiej. Roboty będą prowadzone od godz. 23 do 4.

Zmienia się też trasa linii autobusowej 608 w kierunku „Czyżyny Dworzec”. Autobusy będą rozpoczynać kursy z przystanku „Pod Fortem” następnie pojadą przez skrzyżowanie ul. Kobierzyńskiej i Trasy Łagiewnickiej – Kobierzyńska – Grota-Roweckiego – Brożka – Wadowicka – … – „Czyżyny Dworzec;

Zmienią się też przystanki: zamiast przystanku „Rostworowskiego 05” linia będzie obsługiwać przystanek „Rostworowskiego 02” (na ul. Kobierzyńskiej, w kierunku ul. Grota-Roweckiego);

Na zmienionym odcinku trasy linia będzie obsługiwać istniejące przystanki: „Grota-Roweckiego 05”, „Lipińskiego 03” i „Borsucza 04”.

Autobusy linii 608 nie będą natomiast zatrzymywać się na przystankach: „Krokusowa 01” i „Łagiewniki SKA 04”.

7 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie