Sanepid ostrzega przed barszczem Sosnowskiego. W ciepłe i słoneczne dni chętnie korzystamy ze spacerów podczas których może dojść do popatrzenia. Przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka! A tylko w Krakowie i okolicach ta niebezpieczna roślina może być w ponad 140 miejscach.
Od wielu w Polsce prowadzona jest akcja likwidacji barszczu Sosnowskiego. W Małopolsce od kilku lat temu prowadzono ją na szeroką skalę. I w tym roku Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazuje samorządom pieniądze na zniszczenie niebezpiecznej rośliny. Jest jej dużo mniej niż w poprzednich latach, ale ciągle pojawiają się nowe skupiska barszczu Sosnowskiego. I dlatego Sanepid ostrzega, by podczas spacerów uważać, nie zbliżać się do tej rośliny i jej nie dotykać.
Niebezpieczeństwo dla człowieka
Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.
Oprócz oparzeń związku zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać:
• podrażnienia dróg oddechowych,
• nudności,
• wymioty,
• bóle głowy,
• zapalenie spojówek.
Gdzie spotkamy barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego występuje w wielu miejscach. Dokładne lokalizacje w Polsce prezentuje mapa –http://mapa.barszcz.edu.pl/#
W Krakowie i okolicach barszcz Sosnowskiego rośnie w ponad 140 miejscach.
Gdzie najczęściej?
• łąki,
• pola uprawne,
• przy drogach,
• wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków,
• w ogrodach, parkach oraz lasach.
Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi,
Trzeba pamiętać, że to jedna z największych roślin zielonych, osiąga wysokość nawet do 4 metrów. Łodyga ma około 10 cm średnicy. Na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski produkujące toksyczną substancję.
Często barszcz Sosnowskiego mylony jest z koprem lub arcydzięglem. A skutki tej pomyłki mogą być dramatyczne.
Pierwsza pomoc
Przy oparzeniu barszczem Sosnkowskiego najpierw niezwłocznie i dokładnie umyj skórę dużą ilością letniej wody z mydłem. Unikaj słońca przez co najmniej 48 godzin, bo promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn.
Ale jeśli pojawią się objawy oparzeń, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!
GS
Internetowa pożyczka – 4 kroki do zasilenia budżetu domowego