We wtorek w całym kraju kilkukrotnie zawyją syreny alarmowe. Ale spokojnie – to tylko ogólnopolskie ćwiczenia sprawdzające system ostrzegania i alarmowania ludności na wypadek zagrożenia z powietrza.
Ćwiczenia zaplanowano w godzinach od 7:00 do 19:00. W tym czasie w różnych częściach województwa mogą być wielokrotnie uruchamiane syreny. Służby będą testować nie tylko sprawność urządzeń, ale także procedury współpracy pomiędzy instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mieszkańców.
Podczas prób mogą zostać nadane dwa rodzaje sygnałów – modulowany dźwięk oznaczający ogłoszenie alarmu oraz ciągły sygnał odwołujący alarm. Oba trwają po trzy minuty, jednak we wtorek będą miały wyłącznie charakter szkoleniowy. Nie wiążą się z żadnym rzeczywistym zagrożeniem i nie wymagają podejmowania żadnych działań.
Organizatorzy apelują o zachowanie spokoju oraz przekazanie tej informacji bliskim, zwłaszcza seniorom, którzy mogą zaniepokoić się dźwiękiem syren. Ćwiczenia mają przygotować służby i sprawdzić skuteczność systemu alarmowania na wypadek realnych sytuacji kryzysowych.



