W Krakowie i Małopolsce przybywa stulatków. Najstarsza jest krakowianka

Urodziny najstarszej mieszkanki Krakowa / fot. Facebook Michał Drewnicki - wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa

W Małopolsce żyje już ponad 200 osób, które ukończyły 100 lat. W Krakowie i jego okolicach jest 103 stulatków. Najstarszy stulatek w naszym regionie to kobieta, mieszkanka Krakowa. Ma 109 lat.

Żyjemy coraz dłużej, więc i osób, która maja ponad 100 lat także przybywa. Jeszcze w kwietniu w Małopolsce było 180 stulatków, teraz jest ich już 209. W Krakowie i okolicach mieszkają 103 osoby, które skończyły 100 lat.

W Małopolsce najstarszą osobą jest kobieta. Ma 109 lat i mieszka w Krakowie.

Stulatków przybywa w całej Polsce. W całym kraju jest ich już 2,2 tys. W grudniu 2018 r. było ich 1,9 tys., a w 2007 r. – 1,4 tys. Wśród 100-latków zdecydowanie przeważają kobiety. Stanowią one 85 proc. wszystkich osób, które przekroczyły setkę.

– Osobom, które skończyły 100 lat przysługuje comiesięczne tzw. świadczenie honorowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie świadczenie honorowe wynosi 4294,67 złotych – informuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

Osoby, które pobierają emeryturę lub rentę z ZUS nie składają żadnego wniosku. W momencie ukończenia stu lat świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu przez prezesa ZUS. Wniosek muszą złożyć tylko ci stulatkowie, którzy dotychczas nie pobierali żadnego świadczenia z ZUS. Sytuacja ta najczęściej dotyczy kobiet, które zrezygnowały z pracy, aby zająć się dziećmi. Wniosek o przyznanie świadczenia honorowego można złożyć w najbliższej placówce ZUS.

(red)

Zobacz także