W Krakowie stanął pomnik medyków walczących z pandemią

Na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie stanął  pierwszy pomnik-hołd zatytułowany „Drzewo Życia” upamiętniający medyków  pracujących w czasie pandemii oraz ofiary COVID-19  Pomnik stworzono ze stali z ukraińskich zakładów Azowstal w Mariupolu. Autorem „Drzewa Życia” jest profesor Karol Gąsienica-Szostak.

– Ten pomnik to niezwykły symbol ludzkich relacji, współpracy i zależności. Dowód na to, że działając razem tworzymy stabilną, silną konstrukcję, której nie zniszczą – nawet najsilniejsze – przeciwności – podkreśla Dyrektor Marcin Jędrychowski. – Podzielę się z Państwem jeszcze jednym – równie silnym, jeśli nie najsilniejszym – symbolicznym przesłaniem naszego pomnika. Cała rzeźba została wykonana z blachy pochodzącej z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu. Gdy powstawało „Drzewo Życia” Mariupol wciąż się bronił… – dodał dyrektor Jędrychowski.

fot. SU w Krakowie

– Kanwą procesu tworzenia rzeźby stał się cykl papierowych kompozycji Sceny Dantejskie, a idea upamiętnienia heroicznej walki lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, ale też samych pacjentów o zdrowie a często przetrwanie, stała się motywem pierwszych szkiców. Niewątpliwie formą i treścią nowa rzeźbą nawiązuje do tej poprzedniej, pojawia się motyw utrzymywania równowagi przez grupę postaci, jedną podtrzymującą i tych, które obdarzają ją zaufaniem. Rzeźba jest opowieścią o międzyludzkich relacjach również w wymiarze symboliki, która zawiera się w tytule pracy – Drzewo życia – wyjaśniał twórca, profesor Karol Gąsienica-Szostak. Profesor podkreślił również, że – te wybitnie pozytywne relacje, jak poświęcenie w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi, zawsze zasługują na szczególne uznanie i pamięć. Te myśli będą mi towarzyszyć ilekroć przypomnę sobie powstawanie rzeźby. Tym bardziej, że mam osobisty dług wdzięczności wobec medycyny i ludzi, którzy ją tworzą – zakończył prof. Szostak.

Fundatorami rzeźby są  Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych i ECO-ABC z Bełchatowa.

(JS)

 

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie