W pół godziny z Krakowa do Niepołomic nową linią kolejową. Jest umowa na projekt

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na zaprojektowanie nowej linii kolejowej, która połączy Niepołomice z Krakowem. Szacowany czas przejazdu z Krakowa do Niepołomic wyniesie około pół godziny. Co ciekawe, Kraków i Niepołomice były kiedyś połączone linię kolejową nr 113, zlikwidowaną na początku XXI wieku.

W październiku tego roku unieważnione zostały czynności wyboru wykonawców projektów nowych linii do Niepołomic. Teraz udało się podpisać wartą 4,6 mln zł netto umowę z konsorcjum firm w składzie: Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. i Infra–Projekt Sp. z o.o. Zakłada ona przygotowanie dokumentacji projektowej, przeprowadzenie konsultacji społecznych, pozyskanie niezbędnych uzgodnień, pozwoleń i decyzji środowiskowych. Pozwolenie na budowę ma być uzyskane w 2026 roku. Umożliwi to ogłoszenie postępowania przetargowego na realizację prac. Koszty inwestycji oszacowano na ponad 320 mln zł.

Inwestycje z programu Kolej Plus w woj. małopolskim obejmują, poza budową linii kolejowej do Niepołomic, także stworzenie połączenia z Myślenicami i wykonanie łącznicy Borowa Górka–Pieczyska, która ułatwi podróże pociągami między Krakowem a Olkuszem.

Wartość programu Kolej Plus wynosi 13,3 mld zł. 11,2 mld zł pochodzi z budżetu państwa, a około 2 mld zł wyłożą samorządy terytorialne. Aktualnie w programie są 34 projekty zgłoszone przez 11 województw.

Trasa kolejowa z tunelami ma połączyć Kraków z Myślenicami

Jarek Strzeboński 

 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie