W wieku niespełna 98 lat zmarł prof. podpułkownik Wojciech Narębski.
Prof. podpułkownik Wojciech Narębski był bohaterem walk o Monte Cassino, a jego towarzyszem broni był niedźwiedź Wojtek. Podpułkownik Wojciech Narębski służył w 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii. To właśnie w jej składzie osobowym znalazł się, początkowo w stopniu szeregowca, niedźwiedź syryjski Wojtek. Jak mawiano, w kompanii było dwóch Wojtków – „Mały Wojtek”, czyli Wojciech Narębski, oraz „Duży Wojtek”, czyli miś.
Prof. podpułkownik Wojciech Narębski zmarł 27 stycznia 2023 roku. Niedawno podpułkownika odwiedziła ekipa History Hiking. Wypowiedzi profesora Narębskiego, który mieszkał w Krakowie, znalazły się w odcinku History Hiking o niedźwiedziu Wojtku, który możecie zobaczyć poniżej.
Wojciech Narębski urodził się 14 kwietnia 1925 roku we Włocławku. Kiedy miał trzy lata, jego rodzina przeniosła się do Wilna, bo ojciec został tam miejskim architektem. W 1941 roku Wojciech Narębski za działalność w szeregach Związku Wolnych Polaków został aresztowany przez NKWD i uwięziony na Łukiszkach, a następnie w więzieniu w mieście Gorki. Po utworzeniu Polskich Sił Zbrojnych trafił jako kierowca ciężarówki do 2 Korpusu, z którym brał udział w kampanii włoskiej, w 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii znanej z tego, że w jej składzie osobowym znajdował się w stopniu szeregowca niedźwiedź syryjski Wojtek. Wojciech Narębski nigdy nie był jego opiekunem, jak się to nieraz mylnie podaje. Nieporozumienie wynikło prawdopodobnie stąd, że w kompanii było, jak mawiano, dwóch Wojtków – „Mały Wojtek”, czyli Wojciech Narębski, oraz „Duży Wojtek”, czyli właściwy miś.
Małą maturę zdał w Palestynie, maturę – już w Wielkiej Brytanii. Po wojnie osiedlił się w Toruniu, tam ukończył w 1952 roku studia chemiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W latach 1953–1955 odbywał studia doktorskie w zakresie geochemii na Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 1956 roku pracował w Muzeum Ziemi PAN w Krakowie. W 1957 roku uzyskał na AGH stopień doktora. W 1973 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1986 roku profesora zwyczajnego nauk o Ziemi.
Publikował nie tylko prace naukowe, ale także dotyczące działań 2 Korpusu w kampanii włoskiej. Napisał wstęp do książki Łukasza Wierzbickiego zatytułowanej „Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa”, opisującej losy niedźwiedzia Wojtka z Armii Andersa.
W 2016 został laureatem nagrody honorowej „Świadek Historii” przyznanej przez Instytut Pamięci Narodowej.
(red)