Walka ze smogiem trwa! Czy już czas na kolejny drastyczny krok?!

Musisz przeczytać

– Smog „produkują” także stare samochody, zwłaszcza jeżdżące po centrum Krakowa. Dopóki nie zostaną one trwale wyeliminowane z ruchu, dopóty powietrze będzie pełne szkodliwych substancji – pisze w felietonie dla KRKnews dr Jerzy Bukowski.

Pomimo obowiązywania od kilku miesięcy w Krakowie bardzo restrykcyjnych przepisów antysmogowych, podwawelski gród nadal dusi się prawie codziennie w przekraczającym wszystkie normy zanieczyszczenia zabójczym powietrzu.

Władze miasta uważają, że odpowiedzialność za to ponoszą teraz sąsiednie gminy (tzw. obwarzanek krakowski), których mieszkańcy palą w piecach byle czym, na czym cierpi stolica Małopolski.

W tym twierdzeniu jest sporo prawdy, ale smog „produkują” także stare samochody, zwłaszcza jeżdżące po centrum Krakowa. Dopóki nie zostaną one trwale wyeliminowane z ruchu, dopóty powietrze będzie pełne szkodliwych substancji. Najlepiej widać to, kiedy owe „rzęchy” ruszają po zmianie świateł rozpościerając nad okolicą charakterystyczną chmurę smrodliwych spalin.

Aby uregulować tę kwestie potrzebne są działania ustawowe, czyli należące do kompetencji państwa, a nie samorządu. Taką inicjatywę niezwłocznie powinni podjąć krakowscy parlamentarzyści bez względu na  przynależność partyjną.

A Sejmik Województwa Małopolskiego niech skłoni wszystkie gminy do wzięcia przykładu z Krakowa, jeżeli chodzi o zakaz używania określonych paliw do ogrzewania mieszkań i domów.

dr Jerzy Bukowski

Teksty publikowane w dziale Publicystyka są prywatnymi opiniami autorów. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami lub wyrazić swoje zdanie na naszym portalu? Napisz: redakcja@krknews.pl.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca