Ważna deklaracja! Małgorzata Kidawa Błońska w wyborach w maju nie wystartuje

Jeśli nie uda się zatrzymać PiS i wybory zostaną przeprowadzone 10 maja, Małgorzata Kidawa-Błońska w nich nie wystartuje. Taką deklarację złożyła dziś (wtorek, 28 kwietnia 2020) kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska.

– W tak organizowanych wyborach, jak chce tego PiS, nie zamierzam brać udziału – powiedziała dziś w Sejmie Małgorzata Kidawa-Błońska. Zaznaczyła, że jej celem jest doprowadzenie do tego, by wybory prezydenckie w maju się nie odbyły. I by zostały przesunięte na bezpieczny termin. Alej jeśli się to nie uda, nie wystartuje w takich wyborach.

Jednoznaczna deklaracja dotyczyła daty 10 maja. Dopytywana o inne majowe terminy (17 lub 23 maja,co dopuszcza PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska już tak stanowcza nie była. Ale też powtórzyła: – W wyborach korespondencyjnych robionych w taki sposób, jak przygotowało to Prawo i Sprawiedliwość, czyli nie w wyborach, a w usłudze pocztowej, w maju, gdy rośnie liczba zakażonych, udziału nie wezmę – stwierdziła.

Już wcześniej kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta sugerowała, że należy zbojkotować głosowanie organizowane w maju przez PiS. Dziś rano były szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zadeklarował, że nie weźmie udziału w takim głosowaniu. Kilka godzin później Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że jeśli wybory odbędą się w maju, to ona wycofa swoją kandydaturę.

Ostatnie sondaże nie dawały większych szans kandydatce KO. W jednym z nich znalazła się nawet na piątym miejscu z kilkuprocentowym poparciem. A na początku kampanii wyborczej mogła liczyć na ponad 20 proc. głosów.

Jeśli Małgorzata Kidawa-Błońska rzeczywiście wycofa się z kandydowania, jeszcze bardziej wzrosną szanse na zwycięstwo Andrzeja Dudy już w pierwszej turze. Ale z drugiej strony wybory KO mogą przerzucić swoje głosy na kandydata PSL – Władysława Kosiniaka-Kamysza. A gdyby wybory nie rozstrzygnęły się w pierwszej turze, tow drugiej byłby on bardzo groźnym rywalem dla obecnego prezydenta.

GS

Wiesz, kto kandyduje na prezydenta?

Duda Andrzej

Zdjęcie 1 z 10

Najnowsze

Co w Krakowie