Ważny apel w sprawie starych diesli. W tle badania aut w Krakowie

Musisz przeczytać

Polski Alarm Smogowy apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o jak najszybsze umożliwienie samorządom tworzenie stref czystego transportu. Aktywiści chcą też „zatrzymania napływu starych samochodów diesla z Europy Zachodniej”. W piśmie do szefa rządu powołują się na wyniki badań w Krakowie pokazujące, że 8 proc. starych aut odpowiada za 50 proc. zanieczyszczeń komunikacyjnych w mieście.

Rządowa polityka antysmogowa zaniedbuje zanieczyszczenia powietrza pochodzące z transportu – twierdzi Polski Alarm Smogowy i proponuje zestaw rozwiązań, które w krótkim czasie zmniejszą smog samochodowy w Polsce. W Dniu Czystego Powietrza ONZ, Polski Alarm Smogowy apeluje do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o podjęcie prac nad przepisami, które pozwolą na ograniczenie zanieczyszczeń pochodzących z samochodów.

Oto propozycje antysmogowych aktywistów:
– umożliwienie samorządom, wzorem miast Unii Europejskiej, tworzenia stref, do których nie będą miały wjazdu najbardziej zanieczyszczające pojazdy;
– pomoc gminom i powiatom w rozwoju transportu publicznego poza dużymi ośrodkami miejskimi;
– wprowadzenie skutecznej kontroli i kar za wycinkę filtrów DPF;
– zatrzymanie napływu starych samochodów diesla z Europy Zachodniej.

Według Polskiego Alarmu Smogowego należy utworzyć prawo umożliwiające samorządom zakazania wjazdu do centrów najbardziej zanieczyszczających aut. Jak pokazują krakowskie badania, ta wąska grupa, szacunkowo ok. 8%, odpowiada za nawet 50% emisji spalin w miastach. „Dlatego niezbędne są przepisy o nowych, lepszych Strefach Czystego Transportu. Miasta są skłonne do wprowadzenia takich zasad, ale brakuje im dobrych przepisów” – twierdzą ekolodzy.

Wprowadzenie stref czystego transportu z zakazem wjazdu starych diesli zakłada nowy program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który w najbliższym czasie uchwali sejmik. Ale do wdrożenia tych założeń konieczne są jeszcze przepisy ustawowe, dotyczące całego kraju.

(red)

Stare diesle nie wjadą do Krakowa. Miasto wprowadzi strefy czystego transportu. Kiedy?

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca