Atak zimy w Krakowie. Miasto wyszło z paraliżu, ale synoptycy wciąż ostrzegają przed marznącym deszczem [Aktualizacja]

Kolejny mroźny i śnieżny dzień w Krakowie. Termometry wskazują -10 stopni, a takich temperatur nie wytrzymuje komunikacja miejska! Problemy są także na drogach – pada śnieg i marznący deszcz, które utrudniają jazdę.

„Informujemy o dużych utrudnieniach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Średnie notowane opóźnienia w realizacji kursów wynoszą około 20 minut” – podawało rano MPK. Wszystko przez mróz, marznący deszcz i śnieg, czyli atak zimy w Krakowie. Na przemian pada śnieg z marznącym deszczem, a w najbliższych dniach spodziewane są temperatury kilkanaście stopni poniżej zera.

Takich warunków nie wytrzymała też komunikacja miejska. Do ok. godz. 14 niektóre linie miały sporo opóźnień, niektóre tramwaje i autobusy kierowane były na inne trasy, przez godzinę wyłączone było napięcie na rondzie Grzegórzeckim. Po południu sytuacja zaczęła się stabilizować, poprawił się też stan głównych arterii w mieście, choć na niektórych bocznych drogach wciąż zalegają duże warsty śniegu.

Ale to nie koniec mrozu i śniegu w regionie. IMGW prognozuje wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 20 cm do 30 cm. Do godz. 22 prognozuje się miejscami wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź. Prawdopodobieństwo występowania zjawiska szacuje się na 80 proc.

„W związku z pogodą w gotowości są wszystkie jednostki MPO Kraków i wszystkie służby miejskie biorące udział w akcji „Zima”. Dyrektorzy szkół zostali poinformowani o tym, by zadbać o odśnieżanie w poniedziałek rano, aby wszystkie dzieci mogły dotrzeć na lekcje. Kierowców prosimy o ostrożność i jazdę na zimowych lub całorocznych oponach” – informuje magistrat.

Wydarzyło się w poniedziałek:

„Informacja o zmianach tras linii autobusowych w związku z brakiem przejezdności z powodu trudnych warunków drogowych (stan na godzinę 07:00): 110 – linia skrócona do przystanku Barwna, 117 – linia skrócona do przystanku Łuczanowice Skrzyżowanie, 202 – linia skrócona do Karniów Szkoła, 227- linia skrócona do Garlica Duchowna Rozjazd, 248 – linia skrócona do Bolechowic, 278 – linia pomija Kobylany” – oto jeden z porannych komunikatów MPK.

Kolejne to: „ul. Mogilska / Cystersów / kierunek Rondo Czyżyńskie zatrzymanie w ruchu, linie 4,5,9,10,49,52 kierowane przez al. Pokoju. Komunikacja zastępcza w trakcie organizacji”.

Z kolei na ul. ul. Basztowej zablokowałą się zwrotnica, a na wiadukcie doszło do wykolejenia. „Brak przejazdu kierunek Wzgórza Krzesławickie, linie 4,22 kierowane od Placu Centralnego, Andersa, Kocmyrzowską. Komunikacja zastępcza w trakcie organizacji” – podaje MPK.

A oto raport MPK z godziny 9:10:

#utrudnienia_mpk informacja o zmianach tras linii autobusowych w związku z brakiem przejezdności z powodu trudnych…

Posted by Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie on Monday, February 8, 2021

Z kolei na Brożka wykoleił się tramwaj

#utrudnienia_pkk (08:00) Wykolejenie tramwaju linii 22 na ul. Brożka.

Posted by Platforma Komunikacyjna Krakowa – PKK on Sunday, February 7, 2021

I najnowsze doniesienia z MPK:

Awaria na rondzie w centrum Krakowa:

#utrudnienia_mpk [Aktualizacja] Na rondzie Grzegórzeckie zostało wyłączone napięcie. Tramwaje są kierowane przez ul….

Posted by Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie on Monday, February 8, 2021

Z powodu fatalnych warunków można spodziewać się jeszcze większych zmian w kursowaniu MPK.

O godz. 14 MPK podało: „Obecnie wszystkie tramwaje kursują już bez zmian po swoich stałych trasach. Jedyny wyjątek to linia nr 2 – z powodu zablokowanej zwrotnicy jest kierowana do pętli Wieczysta”.

Atak mrozu nie oszczędza też sieci wodociągowych:

Od rana opady śniegu i marznącego deszczu dają się we znaki także kierowcom. Trudna sytuacja jest nie tylko w Krakowie, ale na większości małopolskich dróg.

Najnowsze

Co w Krakowie