Wiemy, ile zapłacimy za śmieci. Co z innymi podwyżkami?

Na pierwszej powakacyjnej sesji radni zajmą się podwyżkami opłat za śmieci. Nowe, dużo wyższe niż obecnie stawki mają obowiązywać od 1 listopada. Ale przed wakacjami głośno było także o innych podwyżkach – m.in. cen biletów MPK i abonamentów dla mieszkańców na strefę płatnego parkowania. Na razie wokół nich zapadła głucha cisza, ale dyskusja o nich już niedługo wybuchnie na nowo.

W środę, 26 sierpnia Rada Miasta Krakowa zajmie się projektem uchwały, który przyniesie duże podwyżki opłat za śmieci. Radni będą debatować także o nowych stawkach podatku od nieruchomości i środków transportu, które -przy tej pierwszej podwyżce – będą znikome. Ale wkrótce czekają ich trudne decyzje dotyczące podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej, a także abonamentów dla mieszkańców na strefę płatnego parkowania. Przedstawione przed wakacjami propozycje wywołały ogromne kontrowersje i oburzenie. Tak duże, że sprawa ucichła.

Co dziś wiemy o czekających nas w Krakowie podwyżkach?

Śmieci – 25,51 zł od osoby

Zmieni się sposób naliczania opłat za śmieci. Obecnie stawka zależy od liczby osób zajmujących mieszkanie. Im jest ich więcej, tym jest wyższa, ale wraz z kolejnymi osobami wzrost był mniejszy. Teraz opłata będzie jednakowa od każdej osoby. To oznacza, że im większa jest rodzina, tym bardziej odczuje podwyżkę.

Nowa proponowana stawka to 25,51 zł za jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość. W przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, opłata ta wynosiłaby 51,02 zł.

25 lub 50 zł za mieszkańca? Jest propozycja nowych stawek za wywóz śmieci

Dla czteroosobowej rodziny oznacza to wydatek ponad 100 złotych miesięcznie. To dwa razy więcej niż obecnie.

Nowe stawki maja obowiązywać od 1 listopada 2020 roku.

Co z biletami MPK?

W połowie lipca pojawiły się propozycje podwyżek cen biletów w komunikacji miejskiej. Zmiany będą spore, o ile te propozycje zostaną utrzymane i zatwierdzone przez radnych

Bilet jednoprzejazdowy ma kosztować 6 zł, zamiast 4,6zł. Ale będzie można na nim przejechać także 60 minut z przesiadkami, zamiast obecnych 50-minut. Zniknie bilet 20-minutowy za 3,40 zł. Pojawi się za to bilet 10-minutowy za 3 zł. Bilet 90-minutowy podrożeje o 2 złote – ma kosztować 8 zł.

Bilet miesięczny dla posiadacza Karty Krakowskiej zdrożeje z 69 do 96 zł. Inne osoby za miesięczny bilet zapłacą 128 złotych. Znikną bilety okresowe na jedną i dwie linie.

Szykują się duże podwyżki cen biletów! Nie będzie już biletów 20-minutowych

Te pomysły spotkały się z krytyką radnych, nie tylko opozycyjnych. Formalnie nie ma żadnego projektu uchwały w sprawie nowych cen biletów MPK. Kontrowersyjne propozycje radni poznali na posiedzeniu zespołu ds. przeciwdziałania skutkom epidemii koronawirusa. Podwyżki cen biletów przedstawił Zarząd Transportu Publicznego.

Parkowanie – podwyżka o 1000 proc.?!

Jeśli propozycja podwyżek biletów MPK wywołała kontrowersje, to po ujawnieniu pomysłu podniesienia cen abonamentów dla mieszkańców na strefę płatnego parkowania na ZTP posypały się gromy. W obszarze płatnego parkowania najbliżej centrum podwyżka miała sięgać 1000 procent. W bardziej odległych podstrefach – 800 proc.

Duże podwyżki abonamentów na strefę parkowania! To nie jedyne zmiany w opłatach za postój na ulicach Krakowa

O ile przy podwyżkach biletów radni koalicyjni ostrożnie krytykowali urzędników i zapowiadali walkę o interesy mieszkańców, to przy opłatach za parkowanie wprost deklarowali, że propozycje urzędników są nie do przyjęcia. I ta podwyżka na razie nie znalazła odzwierciedlenia w żadnym projekcie uchwały.

Kiedy wróci ten pomysł? Nie wiadomo.

Podatki lokalne – w górę o inflację

Za to już znamy stawki przyszłorocznych podatków od nieruchomości i środków transportu. Przy podwyżkach za bilety, parkowanie i śmieci te dotyczące podatku od nieruchomości są niewielkie. Stawki zostaną podniesione średnio o wskaźnik inflacji.

Podatki od nieruchomości w górę. Znamy stawki na 2021 rok

Podatkami lokalnymi radni zajmą się już w najbliższą środę, na sesji 26 sierpnia.

(GEG)

Najnowsze

Co w Krakowie