Wojewoda: Przekroczyliśmy milion w pełni zaszczepionych Małopolan

Widzimy spadek zainteresowanie szczepieniami. Stąd akcje szczepień pod chmurką – przyznał Łukasz Kmita, wojewoda małopolski na antenie Radia Kraków.

Blisko 460 tys. osób, czyli 59% wszystkich mieszkańców Krakowa, zostało już zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki na COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli podwójną dawką jest 45% krakowian. Ale na południu Małopolski, choćby w podhalańskich gminach, wskaźniki wahają się między 9-12%.

– Dlatego będziemy rozmawiać z samorządowcami, żeby zmobilizować gminy z najniższym wskaźnikiem. Samorządowcy mogą poprosić o kontener, służby udzielą wsparcia. Samorządowcy z tych regionów twierdzą, że wielu mieszkańców Podhala pracuje poza granicami i tam się zaszczepili. Mam obawy, że to niestety wybór mieszkańców Podhala – stwierdził Kmita na antenie Radia Kraków.

Wojewoda uważa, że powiat nowotarski króluje w statystykach osób niechętnych szczepieniom. – To kwestia także duchownych. Dla wielu mieszkańców to ksiądz, który powie o zasadach szczepienia, o dobrych efektach, może być autorytetem. Poprosiłem biskupów o odczytanie apelu. Biskupi podeszli do tego życzliwie. Niestety nie wszyscy księża to odczytali. Jeśli chcemy, żeby także wierni wrócili w pełni do kościołów, musimy zrobić wszystko, żeby zaszczepić dużo osób. Podhale jest religijne. Pokładam nadzieję w rozsądku i bożej opatrzności – dodał Kmita.

Najnowsze

Co w Krakowie