Wybory prezydenckie 2020. Jest nowy termin głosowania!

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła wybory prezydenckie i podała ich termin. Głosowanie odbędzie się 28 czerwca 2020 roku.

Wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja 2020 roku. W tym terminie nie doszło jednak do głosowania. Nowy termin to 28 czerwca. Wtedy Polacy pójdą do urn, by wybrać prezydenta na następne pięć lat. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50 proc. ważnych głosów, druga tura odbędzie się 12 lipca.

Najnowsze sondaże wyborcze pokazują, że wybory prezydenckie nie rozstrzygną się 28 czerwca. Pewniakiem do udziału w ostatecznej rozgrywce jest obecny prezydent Andrzej Duda. Najbardziej prawdopodobne jest, że 12 lipca rywalizować będzie z Rafałem Trzaskowskim. Szanse na drugą turę sondaże dają także Szymonowi Hołowni.

Załącznikiem do postanowieniu o zarządzeniu wyborów prezydenckich jest kalendarz wyborczy określający wszystkie czynności konieczne do wykonania przed dniem głosowania. Do 5 czerwca nowe komitety muszą powiadomić Państwową Komisję Wyborczą o zamiarze wystawienia kandydata. Do 10 czerwca trzeba zebrać co najmniej 100 tys. podpisów poparcia dla nowego kandydata i zarejestrować go w PKW. Do tego samego dnia dotychczasowe komitety i kandydaci muszą potwierdzić w PKW zamiar udziału w wyborach zarządzonych na 28 czerwca.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że Państwowa Komisja Wyborcza nie wniosła uwag do zaproponowanego przez nią kalendarza wyborczego.

Głosowanie w lokalach wyborczych odbędzie się w niedzielę 28 czerwca w godz. 7-21.

Osoby głosujące korespondencyjnie w kraju będą musiały wrzucić koperty zwrotne z głosami do skrzynek pocztowych do 26 czerwca.

Grzegorz Skowron

Najnowsze

Co w Krakowie