Wybory prezydenckie. Kto wygra? Sondażowy remis ze wskazaniem

Kto wygra wybory prezydenckie? Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? Sondaże pokazują, że walka będzie bardzo wyrównana, choć nadal niewielką przewagę utrzymuje urzędujący prezydent. Można więc mówić o sondażowym remisie ze wskazaniem.

Druga tura wyborów prezydenckich już w najbliższą niedzielę, 12 lipca. Wybierać możemy między urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą, którego popiera Prawo i Sprawiedliwość a Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej. O wygranej może zdecydować niewielka liczba głosów. Dlatego obaj kandydaci i ich komitety mobilizują swoich zwolenników i namawiają ich, by w niedzielę poszli głosować.

Sondaże nie wskazują wyraźnego faworyta. W jednych wygrywa Andrzej Duda, w innych Rafał Trzaskowski. Średnia sondażowa z ostatniego tygodnia daje jednak obecnemu prezydentowi 47 proc, a jego rywalowi – 46,5 proc. Ta różnica z tygodnia na tydzień maleje.

Widać też, że wciąż kilka procent wyborców nie wie, na kogo zagłosować. I to oni mogą przechylić szalę zwycięstwa na korzyść jednego lub drugiego kandydata. Gdyby te osoby jednak nie zdecydowały się na udział w wyborach, to sondaże pomijające niezdecydowanych mówią o 50,3 proc. dla Andrzeja Dudy i 49,7 proc. dla Rafała Trzaskowskiego.

Eksperci od badań społecznych podkreślają, że o wyraźnym faworycie można by mówić, gdyby sondaże pokazywały, że dostanie on co najmniej 53,5 proc. głosów. A ponieważ różnice są minimalne, to wynik jest nieprzewidywalny. Choć ten sondażowy remis wskazuje jednak taką minimalną przewagę Andrzeja Dudy.

Grzegorz Skowron

Ostatnie sondaże

IBRiS dla „Rzeczpospolitej”
Rafał Trzaskowski – 45,3
Andrzej Duda – 44,4
niezdecydowani – 10,3

Kantar dla TVN
Rafał Trzaskowski – 46,4
Andrzej Duda – 45,9
niezdecydowani – 7,7

Pollster
Andrzej Duda – 50,72
Rafał Trzaskowski – 49,28

IPSOS dla OKO.press
Andrzej Duda – 50
Rafał Trzaskowski – 47

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie