Wyposażanie szpitali – tylko certyfikowane produkty

Musisz przeczytać

Wyposażenie szpitali i gabinetów medycznych w nowoczesne i certyfikowane produkty wysokiej jakości są wyznacznikiem nie tylko klasy i standardu szpitalna, ale także gwarantem bezpieczeństwa i zachowania higieny pracy. Meble medyczne to specjalistyczna kategoria wyposażenia, która powinna spełniać normy i przepisy prawne, ale także zapewniać funkcjonalność. Jak powinny być wyposażone szpitale?

Jakie zagrożenia panują w szpitalach?

Pobyt w szpitalu oznacza możliwość wystąpienia licznych zagrożeń. Począwszy od niezrozumienia lekarza, panujących zasad i konieczności dostosowania się do zakazów, a kończąc na ryzyku zarażenia się od innych pacjentów lub personelu medycznego. Zagrożenia występujące w sektorze opieki oczywiście dotyczą także pracowników szpitali. Liczne prace na ten temat wskazują między innymi zagrożenia takie jak:

  • biologiczne – występujące w przypadku zakażeń z powodu zranienia igłą, ale także narażenie na kontakt z chorobami zakaźnymi
  • chemiczne – częste u osób dezynfekujących pomieszczenia i meble medyczne, stanowią reakcję organizmu na środki czystości lub stosowane leki
  • fizyczne – związane nie tylko z przeciążeniem fizyczną pracą, ale również z narażeniem na działanie różnego rodzaju promieniowania, które negatywnie może wpływać na funkcjonowanie organizmu
  • psychospołeczne – kontakt z przemocą, obserwowanie nerwowych sytuacji innych lekarzy i pacjentów, stres
  • ergonomiczne – zagrożenia spowodowane niedostosowaniem wyposażenia szpitala do panujących warunków.

Przykładowy model wyposażenia szpitali – stolik chirurgiczno-narzędziowy: https://www.meble-medyczne.pl/produkt/stolik-labo-typu-mayo/

Jak przenoszą się choroby między pacjentami i personelem medycznym?

Obszar opieki zdrowotnej, w którym szpitale stanowią istotną funkcję, jest jednocześnie sektorem wysokiego ryzyka zarówno dla pracowników, jak i dla pacjentów i odwiedzających. W dynamicznie zmieniającym się świecie pojawia się coraz więcej zagrożeń, które mogą stanowić ryzyko zagrażające nawet życiu. Najwięcej chorób przenosi się drogą kropelkową. Bliski kontakt pacjentów z personelem medycznym zwiększa ryzyko zarażenia.

Pielęgniarki i lekarze mają kontakt z innymi i w przypadku zakażenia chociaż jednej osoby bardzo łatwo o tak zwany efekt domina. Ograniczenie rozsiewu i przenoszenia się choroby między pacjentami oraz personelem można ograniczyć, dzięki stosowaniu środków ochronnych, ale także poprzez częstą dezynfekcję łazienek, korytarzy oraz mebli medycznych w ciągu doby.

Nowoczesne meble medyczne – co je wyróżnia?

Wymagające wyzwania, które dotyczą branży medycznej wymagają działań, które zwiększą bezpieczeństwo i higienę pracy. Jednym z nich jest konieczność częstej dezynfekcji i sterylizacji mebli medycznych, na których mogą znajdować się bakterie, wirusy i inne drobnoustroje. Wysokiej jakości meble medyczne powinny wyróżniać się odpornością na uszkodzenia, ścieranie oraz środki czystości nawet o wysokim stężeniu spirytusu.

Zagrożenia panujące w placówce medycznej zagrażają pacjentom i lekarzom bezpośrednio, dlatego troska o higienę jest niezwykle ważna. Nowoczesne technologie pozwalają na produkcję chromowanych mebli medycznej, wykorzystanie tapicerki bezszwowej, a nawet na możliwość regulacji wysokości mebla bez użycia rąk.

Jak należy wyposażyć szpital?

  • sale szpitalne

Najważniejszym elementem wyposażenia sali chorych jest przede wszystkim łóżko medyczne, czysta pościel oraz bielizna pościelowa. Warto aby obok stała szafka przyłóżkowa oraz taboret medyczny np. dla odwiedzających. Sale szpitale powinny być też wyposażone w stojaki na kroplówki.

  • gabinety medyczne

Wyposażenie gabinetów medycznych może się różnić w zależności od specjalizacji. Zazwyczaj powinny się w nim znaleźć szafy, biurko czy krzesła, ale przede wszystkim także dopasowane do lekarza i wykonywanych w gabinecie zabiegów fotele medyczne. Inny fotel sprawdzi się w gabinecie ginekologicznym, a inny jako wyposażenie gabinetu laryngologa.

  • meble do sali operacyjnej

Na sali operacyjnej panują specyficzne warunki pracy, które meble medyczne muszą spełniać. Podstawą jest stół operacyjny, na którym leży pacjent, ale tak samo istotne są stoliki zabiegowe ze stali nierdzewnej czy asystory, w którym można przechowywać narzędzia.

  • poczekalnie

Poczekalnie w szpitalach to miejsca, gdzie pacjenci i ich bliscy często spędzają dużo czasu. Należy zadbać o wygodne krzesła lub taborety, najlepiej z oparciem. Dzięki temu nawet osoby starsze będą mogły spokojnie usiąść i nie obawiać się upadku. Wyposażenie poczekalni warto wyposażyć także w małe stoliki, a na których będzie można wypełnić niezbędne formalności.

Jakie tworzywa stosuje się do produkcji mebli medycznych?

Meble medyczne powinny wyróżniać się materiałami, których wysoką jakość potwierdzają liczne certyfikaty, np. wdrożony przez U.B.M. Kotasińska System Jakości Urządzeń Medycznych ISO 13485:2012, 13485:2012/AC:2012 dzięki którym produkcja jest kontrolowana na wszystkich etapach, od dostawy materiałów do produkcji, po końcowy odbiór gotowych wyrobów. Zastosowanie bezszwowej tapicerki ogranicza rozwój bakterii i wirusów, a powłoka chromowa i stosowanie stali nierdzewnej w wybranych podzespołach i meblach, umożliwia częstą dezynfekcję i czyszczenie mebli medycznych bez pogorszenia ich estetyki oraz negatywnego wpływu na funkcjonalność.

Dlaczego należy wybrać certyfikowanego producenta?

Jednym z największych problemów podczas projektowania wyposażenia szpitali jest wybranie takich mebli medycznych, które umożliwią zrównoważenie budżetu, ale jednocześnie będą adekwatne do potrzeb. Sale szpitalne oraz inne pomieszczenia opieki zdrowotnej powinny być wyposażone wyłącznie w certyfikowane produkty, które stanowią inwestycję na lata. Sprostanie rygorystycznym normom to podstawa restrukturyzacji opieki zdrowotnej oraz zmian w sposobie świadczenia usług medycznych, które mają wpływ na bezpieczne środowisko pracy.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca