Za szóstym podejściem radni zdecydowali. Łukasz Smółka nowym marszałkiem Małopolski

Radni sejmiku małopolskiego 22 głosami wybrali zaproponowanego dziś przez PiS Łukasza Smółkę na stanowisko marszałka województwa. Wcześniej kandydatem ugrupowania, rekomendowanym przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego, był poseł i były wojewoda Łukasz Kmita. Podczas żadnego z pięciu poprzednich głosowań nie poparła go wystarczająca liczba radnych.

Łukasz Smółka był jedynym kandydatem zgłoszonym przez radnych na marszałka województwa. W pięciu poprzednich głosowaniach przepadał kandydat forsowany osobiście przez Jarosława Kaczyńskiego – Łukasz Kmita. Jego kandydaturę odrzuciła część radnych Prawa i Sprawiedliwości, które w sejmiku ma większość – 21 z 39 głosów. 12 radnych ma KO, 6 – Trzecia Droga.

Kmita przegrywa po raz piąty. Województwo małopolskie wciąż bez marszałka

W czwartek media informowały nieoficjalnie, że Kaczyński zrezygnował z trwania przy kandydaturze Łukasza Kmity. Według mediów Kmitę miał zastąpić Łukasz Smółka, który od 2018 r. pełnił funkcję wicemarszałka województwa małopolskiego. 

Tak się rzeczywiście stało i podczas sesji Smółka został zgłoszony jako kandydat na stanowisko marszałka. Nie miał rywala — opozycja zrezygnowała ze wskazania swojego kandydata. W swoim wystąpieniu Łukasz Smółka wielokrotnie podkreślał, że stawia na pracę zespołową i zgodną współpracę radnych wszystkich ugrupowań obecnych w sejmiku. Poprosił radnych opozycji, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi, o zaakceptowanie jego kandydatury.

Łukasz Smółka zapowiedział, że do jego Zarządu Województwa wejdą jako wicemarszałkowie Witold Kozłowski i Ryszard Pagacz, a członkami zarządu będą Iwona Gibas i Marta Malec-Lech.

Najnowsze

Co w Krakowie