Zabraknie miejsc dla 3-latków

To będzie ciężki rok dla krakowskich rodziców. W związku z przegłosowaniem przez posłów Prawa i Sprawiedliwości zmian w ustawie o sześciolatkach, kilkaset krakowskich maluchów nie dostanie się do samorządowych przedszkoli. – Miejsca nie wystarczy dla około 700 dzieci – mówi jedna z urzędniczek krakowskiego magistratu.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zgodnie z zapowiedziami z kampanii wyborczej, cofnęli zapisy ustawy, która nakazywała 6-latkom pójście do pierwszych klas szkół podstawowych. Przepis ten budził wiele kontrowersji wśród rodziców, którzy często nie chcieli puszczać swoich dzieci do szkół o rok wcześniej. Sejm przywrócił więc zapisy mówiące o obowiązku szkolny dopiero dla 7-latków. Sześciolatki o rok dłużej zostaną więc w krakowskich przedszkolach przez co liczba miejsc dla 3-latków drastycznie się skurczy.

– Idzie zwariować, co chwilę zmiany. Przygotowywałam Partyka do pójścia do szkoły, a teraz okazuje się, że jednak zostaje w przedszkolu. Nie mam jakiegoś konkretnego zdania na ten temat, ale chciałabym po prostu, by politycy dali mi spokój i zdecydowali się na coś, a nie uprawiają polityczną grę kosztem rodziców i ich dzieci – tłumaczy Marta Pabian, matka 5-letniego Patryka.

Urzędnicy na razie tylko szacują liczbę dzieci, która nie dostanie się do krakowskich przedszkoli samorządowych. – Dokładną liczbę poznamy dopiero po wystartowaniu rekrutacji, ale o tym, że nie wszyscy się dostaną wiadomo już dziś – tłumaczy jedna z urzędniczek, chcąca zachować anonimowość.

Jeszcze niedawno wydawało się, że Kraków po kilku latach prób wreszcie uporał się z problemem miejsc w przedszkolach samorządowych. W ubiegłym roku w stolicy Małopolski po raz pierwszy, rekrutacja do przedszkoli zakończyła się bowiem nadwyżką wolnych miejsc – w tym roku o powtórkę takiego wyniku będzie jednak niezwykle trudno.

Problem dotyczy nie tylko rodziców, ale także dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek szkolno-przedszkolnych, które będą musiały przeorganizować sposób pracy, a w niektórych przypadkach konieczne może być wprowadzenie systemu zmianowego.

(pt)

fot. iStock.com/Magda S

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie