Zielone przystanki przy trasie tramwaju na Górkę Narodową. Wiaty porastają rozchodniki

Około dziesięciu metrów kwadratowych zielonej powierzchni mają wiaty przystankowe zamontowano już na trasie tramwaju do Górki Narodowej. Stoją m.in. na Bociana, przy Kuźnicy Kołłątajowskiej i na Banacha – Wiaty z rozchodnikami na dachu będą sukcesywnie montowane w innych lokalizacjach na całej trasie szybkiego tramwaju – zapowiada Zarząd Inwestycji Miejskich.  

Na dachu przystanku zostały posadzone rozchodniki, które są bardzo wytrzymałe na warunki atmosferyczne, pięknie kwitną, zapewniają różnorodność biologiczną i są przyjazne dla pszczół.  Nowe wiaty mają pozwalać  na magazynowanie wody i absorbowanie dwutlenku węgla w ciągu roku. Rozchodnik ogranicza zapylenie powietrza o około 15-20 procent i pochłania rocznie 7,3 kilograma dwutlenku węgla.

fot. ZIM w Krakowie

Przynosi też korzyści w upały, bo jest w stanie obniżyć temperaturę pod dachem o 3-5 stopni Celsjusza. Wśród jego zalet jest też magazynowanie wody opadowej i sprzyjanie owadom ze względu na długi okres kwitnienia.

fot. ZIM w Krakowie

Jesienią zacznie się również sadzenie drzew wzdłuż  linii tramwajowej. – Jesienią ,gdy temperatura będzie niższa – wzdłuż całej inwestycji będą realizowane nasadzenia drzew i krzewów – powiedział wiceprezydent Andrzej Kulig podczas poniedziałkowe spotkania roboczego na budowie nowej linii. Wiceprezydent wyjaśnił, że stara się zwiększyć liczbę przewidzianych nasadzeń roślin tam, gdzie to możliwe – Ogólnie idea jest taka, by tam gdzie to możliwe zwiększyć liczbę przewidzianych roślin do nasadzenia. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że nie wszędzie da się nasadzić dużą roślinność z rozbudowanym systemem korzeniowym i nie każdy gatunek, z uwagi choćby na instalacje podziemne – wyjaśnił Andrzej Kulig. W ten sposób wiceprezydent odniósł się do głosów części mieszkańców, ze wzdłuż linii znajduje się zbyt mało zieleni lub nie ma jej wcale. 

Na jesień zacznie się sadzenie drzew wzdłuż tramwaju na Górkę Narodową

Jarek Strzeboński

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie