Rząd otwiera żłobki i przedszkola. A minister zdrowia rekomenduje, by nie posyłać tam dzieci.

Rząd ogłosił wczoraj, że od 6 maja można otwierać przedszkola i żłobki. A minister zdrowia powiedział, że jak ktoś nie musi posyłać tam dziecka, to niech lepiej zostawi je w domu! Z jednej strony rząd chce wznowić działalność placówek opieki nad dziećmi, z drugiej zaleca, by nie posyłać tam dzieci! A do tego samorządy mają żal, że nie konsultowano z nimi decyzji o tak szybkim wznowieniu działalności  żłobków i przedszkoli.

To samorządy i właściciele placówek opieki nad dziećmi muszą  sami podjąć decyzję o wznowieniu działalności. Dopiero w czwartek Ministerstwo Rodziny opublikowało wytyczne dla przedszkoli i żłobków. I na pewno będą one jeszcze szczegółowo wyjaśniane. Nie wszystkie samorządy zdążą z przygotowaniami do ponownego otwarcia placówek opieki nad dziećmi. Niektóre miasta, np. Białystok, już zapowiedziały, że nie otworzy przedszkoli i żłobków przed 24 maja.

Wątpliwości co do możliwości otwarcia przedszkoli od 6 maja jako pierwszy podniósł prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jego stanowisko poparła Unia Metropolii Polskich. Według prezydenta stolicy rząd dał szczegółowe wytyczne dla otwieranych galerii handlowych, a żłobki i przedszkola nakazał otworzyć samorządom. Bez jakichkolwiek wytycznych co do zasad prowadzenia takich placówek.

Potrzebne wytyczne, nie infografiki

Rząd odpowiedział na to konferencją prasową ministrów, zdrowia, rodziny i edukacji, na której poinformowano, że szczegółowe wytyczne pojawią się dzisiaj. Minister edukacji Dariusz Piontkowski zarzucił prezydentowi Trzaskowskiemu, że mógł już zapoznać się z zaleceniami, które opublikowano już w środę. Rafał Trzaskowski podkreślał, że potrzebuje przepisów, a nie jakichś infografik.

Minister edukacji skrytykował samorządy za podejście do otwierania placówek opieki nad dziećmi. – Umieściliśmy na naszych stronach kilkustronicowe odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Stworzyliśmy reguły prawne, które pozwolą otworzyć przedszkola. Część prezydentów miast, nie pytając wcześniej rodziców, już zapowiedziała, że tych placówek nie otworzą. Mam sygnał z Białegostoku, że prezydent nie otworzy tam żłobków i przedszkoli do 24 maja. Prezydenci dużych miast mówią, że się „nie da”, tylko dlatego, że decyzję wydał rząd – powiedział Dariusz Piontkowski.

Lepiej, by dzieci zostały w domu

Ale minister zdrowia Łukasz Szumowski zaznaczył, że rząd pozwala otworzyć przedszkola i żłobki, a nie nakazuje. Powiedział też, że jak ktoś nie musi posyłać dziecka do przedszkola czy żłobka, to niech go nie posyła. To oficjalna rekomendacja ministra zdrowia.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia wystosowało apel do rodziców, a także dyrektorów placówek, nauczycieli, wychowawców, burmistrzów i prezydentów.
„Nie posyłajmy dzieci do żłobków i przedszkoli!To najgorsza decyzja, jaka mogła zapaść!” – apeluje Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia. Apel skierowany jest do rodziców, dyrektorów placówek, nauczycieli, wychowawców, burmistrzów i prezydentów. „Uważamy, że otwarcie żłobków i przedszkoli to otwarcie szerokiego pola do wymiany wirusów, które rozniosą się na domowników, osoby starsze i schorowane, a już mamy potężne problemy z wieloma DPS-ami , a teraz zagrożone będą domy rodzinne, aż w końcu całe społeczeństwo! Wtedy już epidemii nie opanujemy!” – argumentuje Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Zasiłek nie dla wszystkich

Minister rodziny Marlena Maląg zapewniła zaś, że jeśli rodzic nadal będzie opiekował się dzieckiem, to wciąż może pobierać specjalny zasiłek opiekuńczy. Tyle że na rządowych stronach jest informacja, że taki zasiłek przysługuje tylko wtedy, gdy przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego albo gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19. jeśli więc w jakiejś gminie zostaną otwarte przedszkola, ale rodzic nie pośle tam dziecka, to prawo do zasiłku straci!

Władze Krakowa poinformowały, że najpierw w mieście otwarte zostaną żłobki (najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu), później przedszkola.

GS

Ważne decyzje rządu dotyczące oświaty! Uczniowie szybko nie wrócą do szkół. Nowe terminy matury

 

Najnowsze

Co w Krakowie