Znamy wyniki głosowania w budżecie obywatelskim 2022. Wygrały drzewa na Rynku Głównym. Wiceprezydent Kulig: wracamy do normalności

Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa 2022. Mieszkańcy zdecydowali, że będzie realizowanych 13 projektów ogólnomiejskich oraz 172 dzielnicowe, Do rozdysponowania było 38 mln złotych. Zwycięskie inicjatywy będą realizowane w przyszłym roku. Posadźmy drzewa na Rynku Głównym, zagospodarowanie Bagrów oraz Kraków zrywa z betonem – to  projekty ogólnomiejskie, które zyskały największe poparcie mieszkańców podczas głosowania w tegorocznym budżecie obywatelskim. Pełne wyniki dla miasta i dzielnic – poniżej.

– Stabilizuje się nam liczba projektów zgłaszanych do budżetu obywatelskiego, wzmacniają się pomysły dotyczące zieleni. Cieszy nas, że jest potrzeba takich projektów, bo to oznacza, że wracamy do normalności i widać troskę o najbliższe otoczenie – powiedział wiceprezydent Andrzej Kulig. Zaznaczył, że konieczna jest poprawa w zakresie przygotowania wniosków zgłaszanych z inicjatywy mieszkańców oraz skuteczniejsze zachęcanie ludzi młodych do udziału w głosowaniu. Dlatego będzie rozwijany szkolny budżet obywatelski, a spotkania warsztatowe będą organizowane od początku roku, a nie dopiero po ogłoszeniu kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Jego zdaniem nie powinno być tak, by jakieś pomysły „wygrywały śladową liczbą głosów”. Wiceprezydent podziękował wszystkim tym, którzy aktywnie uczestniczą przy zgłaszaniu projektów i promocji głosowania w budżecie obywatelskim.

Statystyki z głosowania
Najbardziej aktywną grupą były osoby pomiędzy 36 a 45 rokiem życia (11 779 głosów) oraz te w przedziale od 26 do 35 roku (10 038 głosów).
Najbardziej aktywnymi głosującymi, już po raz kolejny, okazali się mieszkańcy dzielnic: Dębniki, Podgórze oraz Nowej Huty.
Natomiast najwięcej projektów zostało poddanych pod głosowanie w dzielnicach Prądnik Czerwony, Nowa Huta oraz Prądnik Biały.

Zieleń i ochrona środowiska – dominujące obszary
Jeśli chodzi o kategorie najczęściej wybieranych projektów w trakcie głosowania, to podobnie jak w latach ubiegłych nie ma zaskoczenia, gdyż ponad 34 proc. to zadania z obszaru zieleni i ochrony środowiska, 25 proc. wniosków wybranych zostało z puli szeroko rozumianej kultury, a 16 proc. to sport i infrastruktura sportowa. Te obszary pojawiały się także najczęściej już na etapie składania projektów.

W tym roku do dyspozycji mieszkańców zostało przeznaczonych 38 milionów złotych. Z tego 30 mln 400 tys. złotych przeznaczono na projekty dzielnicowe, natomiast 7 mln 600 tys. złotych na wnioski ogólnomiejskie.

Ile projektów do realizacji w dzielnicach
We wszystkich dzielnicach będzie realizowanych łącznie 172 projekty. Najwięcej zadań z budżetu zostanie wykonanych w dzielnicy V (Krowodrza) i XIII (Podgórze) po 14, najmniej w IX (Łagiewniki_Borek Fałęcki) – 5.

Liczba projektów w poszczególnych dzielnicach:
Dzielnica I – 9 projektów
Dzielnica II – 8 projektów
Dzielnica III – 10 projektów
Dzielnica IV – 13 projektów
Dzielnica V – 14 projektów
Dzielnica VI – 7 projektów
Dzielnica VII – 9 projektów
Dzielnica VIII – 11 projektów
Dzielnica IX – 5 projektów
Dzielnica X – 6 projektów
Dzielnica XI – 11 projektów
Dzielnica XII – 8 projektów
Dzielnica XIII – 14 projektów
Dzielnica XIV – 11 projektów
Dzielnica XV – 8 projektów
Dzielnica XVI – 10 projektów
Dzielnica XVII – 10projektów
Dzielnica XVIII – 8 projektów
Ogólnomiejskich – 13 projektów.

Pełne wyniki głosowania dostępne tutaj

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie