Znowu ożyje Rynek Główny w Krakowie. Rząd znosi kolejne ograniczenia. Jakie i od kiedy

Rynek Główny (fot. krknews.pl)

Od 18 maja, czyli najbliższego poniedziałku można będzie pójść do fryzjera i usiąść w kawiarnianym ogródku, a nawet pójść do restauracji i pubu. Znowu ożyje więc Rynek Główny w Krakowie, bo rząd znosi kolejne ograniczenia wprowadzone na czas epidemii koronawirusa. Tym razem dla lokali gastronomicznych, zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. To trzeci etap odmrażania polskiej gospodarki.

O tym, że rząd w ramach znoszenia kolejnych ograniczeń zgodzi się na otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych, spekulowano od kilku dni. Tak samo oczekiwano wznowienia działalności lokali gastronomicznych, choć tylko takich, które mają ogródki na zewnątrz. Ale rząd poszedł dalej – od 18 maja otwarte mogą być wszystkie lokale gastronomiczne, choć przy obostrzeniach sanitarnych. To daje nadzieje, że ożyje opustoszały od kilku tygodni Rynek Główny czy Kazimierz. Wszystkie restauracje, bary, kawiarnie będą mogły przyjmować klientów w środku, a nie tylko sprzedawać jedzenie na wynos.

Rząd zwiększył także limity pasażerów w komunikacji miejskiej oraz liczbę osób mogących uprawiać sport. Też od 18 maja.

Z kolei od 25 maja uczniowie klas I – III wrócą do szkół, ale tylko na zajęcia opiekuńcze. Nauka nadal ma się odbywać w trybie zdalnym. W szkołach możliwe będą jedynie konsultacje – najpierw dla maturzystów i uczniów klas ósmych szkół podstawowych (przed ich egzaminami), potem dla wszystkich uczniów.

Do normalności sprzed wybuchu epidemii wciąż nam jednak daleko. Do 12 czerwca, czyli o kolejny miesiąc zostały przedłużone kontrole na granicach. W praktyce oznacza to zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców (poza nielicznymi wyjątkami). I co ważniejsze – wciąż nie będzie można wznowić międzynarodowych lotów pasażerskich. Na zagranicznych turystów trzeba więc jeszcze poczekać.

Zalecenia dla salonów fryzjerskich i kosmetycznych

– Obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala).
– Używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe.
– Przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

Zalecenia dla gastronomii

– Limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 mkw.).
– Dezynfekcja stolika po każdym kliencie.
– Zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika.
– Zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

A co z weselami? – Dopiero uruchamiamy gastronomię, na duże imprezy i wesela jeszcze musimy poczekać – zastrzega minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Transport publiczny

Podwyższony zostaje limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Dzięki temu już 18 maja autobusem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Dziś może nimi podróżować tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących.Teraz zostanie wprowadzona zasada, że pasażerów może być tulu, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Przykład. Jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

– Nowe ograniczenia liczby pasażerów, które mają wynosić 30 proc. całkowitej pojemności pojazdu to kierunek, o który apelowaliśmy. Traktujemy to jako krok w dobrą stronę – mówi Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

Kościoły

Zmniejszone zostają również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m kw. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m kw.

Sport

18 maja w poniedziałek zwiększone zostaną limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych:
– Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów).
– Na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).
Uwaga! Wprowadzona zostaje także możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów).

Od 18 maja wolno będzie także organizować zajęcia w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:
– 12 osób + trener (w obiektach do 300 m kw.),
– 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m kw.),
– 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m kw.),
– 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m kw).
Ważne! W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.

Kultura

Poluzowanie obostrzeń od 18 maja nastąpi również w świecie kultury.Możliwe będą m.in.:
– działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),
– wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),
– wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,
– indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,
– wznowienie prób i ćwiczeń.

Uczelnie

Od 25 maja przywrócona zostaje możliwość prowadzenia niektórych zajęć na uczelniach:
– zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów),
– zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.
Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.

Edukacja

Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia:
– praktyczne w szkołach policealnych,
– rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.
W poniedziałek 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie:
– zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej,
– konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.
Ważne! Przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8.

Od 1 czerwca mogą odbywać się konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

Ważne! Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna!

GS

Zobacz także