Aleksander Miszalski, jako pierwszy prezydent Krakowa w historii, weźmie udział w Marszu Równości

Prezydent Aleksander Miszalski zapowiedział objęciem patronatem Marszu Równości oraz udział w nim. Wcześniej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski też obejmował patronatem tę imprezę, ale nie brał udziału w samym marszu. 

Aleksander Miszalski, jako pierwszy prezydent Krakowa w historii, wyraził też chęć uczestniczenia w Marszu, zapowiedział także wywieszenie na magistracie Tęczowej Flagi.

 – Chcę budować Kraków wrażliwy i tolerancyjny, dom wszystkich i dla wszystkich otwarty (…). Wspólnie z Państwem chcę się sprzeciwiać dyskryminacji, bo każda osoba mieszkająca pod Wawelem ma równe prawo do współtworzenia miejskiej rzeczywistości – napisał Aleksander Miszalski w piśmie do  Stowarzyszenia Queerowy Maj, organizatora Marszów Równości. Dodał, że nie bez powodu Kraków ma w swoim herbie symbol otwartych bram – Równość, wolność, solidarność i szacunek dla inności, to wartości, którymi nasze miasto chce się wyróżniać – napisał Miszalski

Tegoroczna edycja Marszu Równości odbędzie się 18 maja. Jak napisał prezydent Krakowa,  prezydenckie poparcie w tym roku ma wyjątkową rangę, przede wszystkim z racji jubileuszu dwudziestolecia Marszu. Równocześnie jest to też dla niego szczególny moment osobisty, Marsz Równości 2024 jest bowiem pierwszym wydarzeniem, które zdecydował się objąć patronatem już w pierwszym dniu na stanowisku prezydenta Krakowa.

Marsze Równości od lat organizowane są w całej Polsce. W wielu miastach wydarzenia objęte są patronatami prezydentów. Tak dzieje się m.in. w Olsztynie, Bydgoszczy, Łodzi czy Poznaniu. Jeszcze kilka lat temu krakowski Marsz odbywał odbywał się bez patronatu. Magistrat tłumaczył to „przyznanym wcześniej partnerstwem, które patronat wykluczały”. W 2020 roku Prezydent Jacek Majchrowski zmienił zdanie, ale w przeciwieństwie do prezydentów innych miast, w Marszu nigdy nie wziął udziału. W ostatnich marszach krakowski magistrat reprezentowała pełnomocniczka prezydenta ds. równego traktowania Nina Gabryś. Więcej o tym pisaliśmy tutaj: 

Marsz Równości w Krakowie bez prezydenta Jacka Majchrowskiego

 

Nowoczesne obrączki ślubne – oto jak rodzą się nowe tradycje w branży ślubnej

Najnowsze

Co w Krakowie