Co z podwyżkami w Krakowie? Na razie tylko wzrost opłat za śmieci

Na środowej sesji Rady Miasta Krakowa powinna zapaść decyzja w sprawie nowych opłat za śmieci. Radni z klubów popierających prezydenta porozumieli się z Jackiem Majchrowskim co wysokości stawki za odbiór odpadów. W przypadku podwyżki cen biletów MPK i abonamentów dla mieszkańców na strefę płatnego parkowania nadal nie ma zgody.

W porządku obrad sesji Rady Miasta Krakowa znalazło się kilka uchwał dotyczących podwyżek. W sprawie opłat za śmieci powinna być podjęta uchwała. Nad podwyżkami cen biletów MPK i abonamentów dla mieszkańców na strefę płatnego parkowania miała się odbyć dyskusja. Ale już wiadomo, że np. projekt uchwały w sprawie nowych cen biletów MPK zostanie zdjęty z porządku obrad.

Ile za śmieci?

Według wstępnego projektu uchwały w sprawie opłat za śmieci, nowa stawka miała wynosić 25 zł odo każdej osoby. Ostatecznie opłata ma być ustalona w kwocie 23 złote od osoby. Jeśli ktoś nie będzie segregował odpadów, zapłaci podwójną stawkę, czyli 46 zł miesięcznie.
Mimo nieco niższej stawki niż pierwotnie zakładano, podwyżka opłat za śmieci będzie dotkliwa. Dziś 4-osobowe gospodarstwa domowe płaci co miesiąc ok. 50 złotych, teraz będzie to ponad 90 złotych. Podwyżka będzie tym większa, im więcej osób jest w jednym domu czy mieszkaniu.

Nie ma zgody na takie ceny biletów MPK

Projekt w sprawie nowych cen biletów MPK budzi jeszcze większe emocje. Przeciwko propozycjom przedstawionym przez prezydenta opowiedzieli się praktycznie wszyscy radni. W poniedziałek pojawiły się sugestie, że prezydent wycofa projekt uchwały z porządku obrad. Wczoraj te in formacje potwierdzono oficjalnie.

Poprawki do strefy

Radnym nie podoba się także projekt dotyczących podwyżek cen abonamentów dla mieszkańców na strefę płatnego parkowania. Kilka tygodni temu był nawet pomysł podwyżki z 10 do 100 złotych miesięcznie. Najnowsza propozycja to 60 zł, ale i tak nie ma na to zgody radnych. Zgłoszone poprawki zakładają praktycznie utrzymanie zasad płacenia w strefie na dotychczasowych zasadach.

(GEG)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie