Są już poprawki do uchwały o opłatach w strefie parkowania. Nie będzie podwyżek?

Fot. krknews

Podwyżki cen abonamentu dla mieszkańców o 600 procent? Płatne parkowanie także w niedzielę? Radni Koalicji Obywatelskiej się na to nie zgadzają. Zgłosili już poprawki, których przyjęcie będzie oznaczać w praktyce, że podwyżek w strefie płatnego parkowania w Krakowie nie będzie.

Propozycja zmian w zasadach opłacania postoju w strefie płatnego parkowania budzi coraz większe kontrowersje i emocje. W środę, 16 września na sesji Rady Miasta urzędnicy oficjalnie zaprezentują projekt uchwały w tej sprawie. Zakłada on m.in. podniesienie ceny abonamentu dla mieszkańca z 10 do 60 zł miesięcznie oraz wprowadzenie w strefie A obowiązku płacenia za postój także w niedzielę.

Jak tylko pojawił się projekt uchwały w tej sprawie, radni klubu Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska zapowiedzieli głosowanie sprzeciw. Teraz zgłosili poprawki, których przyjęcie ma być realizacją deklaracji z ubiegłego tygodnia.

Stanowisko Klubu Koalicji w sprawie zmian w SPP

Opublikowany przez Andrzej Hawranek – Radny Miasta Krakowa Czwartek, 10 września 2020

Najważniejsza poprawka dotyczy wykreślenia ceny abonamentu miesięcznego dla mieszkańców – 60 zł – i zastąpienie jej ceną 10 zł. Tyle dziś kosztuje abonament na strefę parkowania dla osoby, która mieszka w obszarze objętym płatnym parkowaniem.

Druga poprawka odnosi się do godzin i dni, w których trzeba płacić za postój samochodu na ulicach. Zapis o pobieraniu ich także w niedzielę (w strefie A) i oraz już od godz. 8.00 ma być – zgodnie z propozycja radnych KO – wykreślony.

Za to radni chcą dopisać do uchwały, by abonamenty dla służb i różnych vipów były płatne. Proponują, by było to 10 zł miesięcznie, czyli tyle, ile płacą mieszkańcy. Różnica byłaby jedynie taka, że taki abonament obowiązywałby na wszystkie podstrefy (mieszkańcy mogą zaparkować na podstawie abonamentu tylko w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, w danej podstrefie).

Poprawki zgłoszone przez KO są o tyle ważne, że mają realne szanse na przegłosowanie. Na pewno poprą je także radni Prawa i Sprawiedliwości. I to będzie oznaczać, że żadnych podwyżek w strefie płatnego parkowania nie będzie.

(GEG)

Zobacz także