Cztery doliny tatrzańskie dostępne dla turystów. Wysokie Tatry muszą poczekać

Od 21 kwietnia obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego został częściowo udostępniony dla ruchu turystycznego. Możliwe jest wejście do dolin reglowych: Doliny Białego, Doliny Strążyskiej, Doliny za Bramką, Ku Dziurze.

O otwarciu kilku szlaków poinformował TPN. „Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia należy unikać koncentracji w tych miejscach, a także pamiętać o zakrywaniu nosa i ust. Infrastruktura w Parku nie jest dezynfekowana – w przypadku używania rękawiczek jednorazowych lub maseczek należy je wynieść ze sobą z Parku” – czytamy na Facebooku TPN.

TPN bierze pod uwagę również rekomendacje TOPR-u dotyczącą stopniowego udostępniania Tatr. Ale nie w tej chwili – z powodu typowo zimowych warunków, z zalegającymi, twardymi, zlodowaciałymi śniegami, a więc przy dużym ryzyku wypadków w terenie wysokogórskim. „Takie wypadki wymagają podczas akcji ratunkowych zaangażowania dużej liczby ludzi i sprzętu, co przy ewentualnym dużym natężeniu ruchu turystycznego po otwarciu obszaru TPN zdecydowanie zwiększa ryzyko zawleczenia zakażenia na obszar Tatr i najbliższych okolic” – podkreśla TPN.

Wszyscy wybierający się w Tatry powinni pamiętać, że na terenie TPN nie działają żadne schroniska. A na Podhalu nadal obowiązuje zakaz wynajmu kwater, zamknięte są też inne miejsca służące obsłudze turystów.

„Liczymy na zrozumienie turystów, namawiamy do takiego korzystania z Parku, które nie narazi innych użytkowników ani służb. Jesteśmy przekonani, że wkrótce będziemy mogli ponownie zaprosić wszystkich w wyższe partie Tatr. A tymczasem mówimy: Głowa do góry. Tatry poczekają” – apelują władze TPN.

GS

Koronawirus w Krakowie. Możemy wyjść na spacer! Możemy biegać! W parku – w maseczce, w lesie możemy jej nie mieć

Najnowsze

Co w Krakowie