Czy ZOO Kraków pomoże tygrysom uwięzionym na granicy polsko-białoruskiej? Wielka akcja ratunkowa!

Ciężarówka z dziesięcioma tygrysami utknęła na granicy polsko-białoruskiej w Koroszczynie. Na ratunek dzikim kotom ruszyło ZOO Poznań, którego dyrektorka – Ewa Zgrabczyńska, apelowała o pomoc do władz ogrodów zoologicznych w całej Polsce. Sytuacja jest tragiczna i jedno zwierze już padło. Czy ZOO Kraków pomoże tygrysom?

22 października z Rzymu wyruszyła ciężarówka z tygrysami. Celem był Dagestan w Rosji. Według nieoficjalnych informacji są to zwierzęta z cyrku, które miały być podarowane rosyjskiemu ogrodowi zoologicznemu. 

Ciężarówka została zatrzymana na granicy z Białorusią. Okazało się, że obywatele Włoch nie mają wiz, a tygrysy nie posiadają odpowiednich certyfikatów weterynaryjnych. 

Kochani, druga bezsenna noc z telefonem przy uchu za mną, ogromne poczucie bezradności, bezsilności i gniewu : 3 lata…

Posted by Zoo Poznań Official Site on Tuesday, October 29, 2019

Zwierzęta są trzymane w ciasnych klatkach, w których nie mogą się poruszać. Jeden z tygrysów padł z powodu niedrożności żołądka. Na ratunek ruszyło ZOO Poznań, którego dyrekcja apeluje o pomoc.

– Nasi pracownicy na miejscu zastali koszmar. Tygrysy oblepione własnymi odchodami, wyniszczone, wygłodzone, nasz lekarz weterynarii określa ich stan jako tragiczny – napisało ZOO Poznań na Facebooku. 

W dodatku koty były karmione tylko kurczakami. Dla tygrysów jest to małowartościowy pokarm, a kości kurczaków nie służą tym zwierzakom. 

Czy ZOO Kraków pomoże? 

Początkowo ZOO Poznań mogło zabrać tylko dwa tygrysy. Dyrektor – Ewa Zgrabczyńska apelowała o pomoc w zabraniu dzikich kotów z ciasnych klatek. Czy krakowskie ZOO mogłoby przyjąć zwierzaki?

– Zgodnie z obowiązującym nas prawem nie możemy przyjąć wspomnianych tygrysów. Po drugie ZOO nasze nie ma warunków do przyjęcia dodatkowych zwierząt. Oczywiście jesteśmy wzburzeni zaistniałą sytuacją, ale mimo najszczerszych chęci nie możemy pomóc w jej rozwiązaniu. W przygotowaniu jest oficjalny komunikat Rady Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów w tej sprawie , który jeszcze dziś będzie opublikowany na naszej stronie internetowej – komentuje Teresa Grega, z-ca dyrektora do spraw hodowlanych w ZOO Kraków. 

Co dalej z tygrysami?

Na szczęście, dzięki decyzji wiceprezydenta Poznania – Bartosza Gussa, wszystkie tygrysy zostaną uratowane! ZOO Poznań zobowiązało się do transportu wszystkich zwierząt i stworzenia tymczasowego wybiegu.

Tygrysy zostaną przetransportowane jeszcze dzisiaj. Gdy dzikie koty wrócą do formy, to zostaną przetransportowane do ośrodka AAP w Hiszpanii. Przewiezienie kotów możliwe jest dzięki wpłatom internautów. Dodatkowo ZOO wsparły WWF Polska i Tiger Energy Drink. 

KOCHANI ! Jeśli otrzymamy formalne dokumenty o przekazaniu zwierząt, nie zostawimy ich, nie będziemy wybierać, ratujemy…

Posted by Zoo Poznań Official Site on Wednesday, October 30, 2019

Graniczny lekarz weterynarii w Koroszczynie powiadomił prokuraturę o możliwości przestępstwa, jakim jest złamanie ustawy o ochronie zwierząt. Sprawą zajmie się Prokuratura Okręgowa w Białej Podlaskiej. 

– Apeluję do wszystkich organizacji, ludzi dobrej woli i urzędów odpowiadających za realizację Ustawy o ochronie zwierząt i Ustawy o ochronie przyrody : przerwijmy niemoc i cierpienie zwierząt, wypracujmy procedury, zachowajmy się jak ludzie ! Uszczelnijmy granicę i zamknijmy pseudocyrki. Czy dopiero, gdy zginą ludzie, zadziała majestat urzędów – napisała na Facebooku Ewa Zgrabczyńska. 

Jak pomóc tygrysom?

Każda osoba, która chce pomóc tygrysom może wpłacić dowolną kwotę z dopiskiem CISNA I JEJ PRZYJACIELE  na nr konta: 98 1020 4027 0000 1602 1441 7713 Miasto Poznań, Ogród Zoologiczny w Poznaniu, ul. Kaprala Wojtka 3, 61-063 Poznań.

js

Najnowsze

Co w Krakowie