Polonista z Myślenic Nauczycielem Roku 2021. Wcześniej uczył w V LO w Krakowie

Dariusz Martynowicz, nauczyciel języka polskiego z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach, otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2021. Wcześniej uczył w V Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Jest mieszkańcem Pcimia.

Nauczyciel Roku to tytuł przyznawany przez „Głos Nauczycielski”, tygodnik Związku Nauczycielstwa Polskiego. W tym roku kapituła przyznała to wyróżnienie Dariuszowi Martynowiczowi, poloniście z Małopolskiej Szkoły Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach.

Ale to nie jest typowy polonista. „Pan Dariusz trafił do MSG w środku pandemii. Trudna sytuacja jednak tylko zmobilizowała go do działania. Napisał autorski projekt zajęć z programowania dla klasy humanistycznej, na który otrzymał grant. Dzięki temu uczniowie MSG korzystają z zajęć z programowania w ramach projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego realizowanego pod patronatem najlepszych uczelni technicznych w kraju. Ich projektem opiekuje się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. A to wszystko zorganizował, przypomnijmy, polonista. W ramach projektu uczniowie stworzyli już grę komputerową promującą turystykę i region” – czytamy w Głosie Nauczycielskim.

Łączenie różnych dyscyplin to częsty sposób nauki stosowany przez polonistę z Myślenic. Przygotowana przez jego uczniów lekcja „Matematyka w sztuce. O życiu i twórczości Leonarda da Vinci”, która połączyła zagadnienia z matematyki, programowania i sztuki, wygrała nawet ogólnopolski konkurs „Lekcja marzeń”. Jeszcze w V LO w Krakowie stworzył m.in. interdyscyplinarny zespół złożony z uczniów klasy humanistycznej oraz algorytmicznej. A w ramach współpracy z Izbą Architektów RP koordynował w swojej szkole interdyscyplinarny projekt „Kształtowanie Przestrzeni”. „Jeszcze podczas pracy w V LO pan Dariusz stworzył projekt „Kocioł Bałkański – trudna historia”, w ramach którego co roku podróżował z uczniami po mniej znanych zakątkach Europy. Młodzież zwiedziła m.in. Rumunię, Kosowo, Albanię, Czarnogórę, Węgry, Bośnię, Sarajewo. Wyjazdy stały się podstawą do przeprowadzania cyklu lekcji wychowawczych na temat stereotypów kulturowych, zjawiska tabu oraz rasizmu. Na lekcjach pojawiali się też obcokrajowcy mieszkający w Polsce, jak również przedstawiciele religii innych niż chrześcijańska” – podaje Głos Nauczycielski.

Do szkoły w Myślenicach trafił w środku pandemii koronawirusa. Napisał autorski projekt zajęć z programowania dla klasy humanistycznej. Stworzył na Facebooku grupę Progresownia dla 14 tys. nauczycieli oraz fanpage „Czas na progres”. Organizował bezpłatne szkolenia na temat metod pracy zdalnej.

I taki to polonista z Myślenic… Szkoła, w której uczy, podlega marszałkowi województwa. Urząd Marszałkowski nie pochwalił się we wtorek tym sukcesem… Podczas swojego przemówienia Nauczyciel Roku szalenie niebezpieczną propozycją nazwał plany resortu edukacji, by kurator oświaty decydował o tym, kto może spotykać się z uczniami.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie