Do Nowej Huty powróciły pływające fontanny. Pokaz wody i światła nad Zalewem Nowohuckim (ZDJĘCIA)

Nad Zalewem Nowohuckim znów będzie można zobaczyć efekt, jaki po zmroku dają pływające fontanny z barwnym pokazem wody i świateł. Pierwszy pokaz już w majówkę. 

Dzięki znajdującej się na brzegu konsoli sterowania manualnego, każdy ma możliwość uruchomienia pokazów wody i świateł w taki sposób, jak mu w duszy gra! Konsola posiada czujniki zbliżeniowe w kształcie, jaki odpowiada rozmieszczeniu agregatów fontannowych na wodzie, co ułatwia zabawę strumieniami wody.

Każdy czujnik przypisany jest do pojedynczego strumienia wody. W momencie, gdy któryś z czujników wykryje zbliżenie dłoni, to fontanna przechodzi z trybu automatycznego w tryb manualny. Osoba bawiąca się konsolą jest w stanie dłońmi uruchomić dwa strumienie wody. Aby zadziałały wszystkie, potrzebne jest współgranie kilku osób, co daje możliwość ciekawej zabawy. Fontanna powraca w tryb pracy automatycznej zawsze, gdy przez 10 sekund nie będzie żadnej zmiany działania strumieni.

Tryb automatyczny to dwa pokazy światła i wody uruchamiane naprzemiennie co 20 minut. Pierwsza cześć pokazu trwa osiem, druga dwanaście minut. Rozpoczynając od pełnej godziny, strumienie wody z poszczególnych dysz uruchamiane są tak, aby efektownie zaprezentować możliwości „tańczącej” fontanny.

Kolorowe wodotryski będą uruchamiały się po zmierzchu. Bawić wodą i światłem będziemy mogli się do godz. 22, a w weekendy do 23.

fot. Bogusław Świerzowski/Krakow.pl

Urządzenia te spełniają nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również napowietrzają wodę, a dzięki temu zmniejszają się zamulenie dna i przyspieszają rozkład osadów organicznych. Zwiększają również aktywność biologiczną, nadając tym samym wodzie przejrzystość i ograniczając rozwój sinic.

Tężnie już otwarte. Idź, pooddychaj jodem!

Najnowsze

Co w Krakowie