Dziś szturm na radę miasta! Protestować mają setki ludzi

Musisz przeczytać

Co łączy bezdomnych, aktywistów i protestujących przeciwko Strefie Płatnego Parkowania? Wszyscy mają pojawić się na dzisiejszej sesji rady miasta! Oblężenie urzędu to efekt protestów, strajków i szalonej akcji radnego Łukasza Wantucha, który zaprosił na obiad do radcowskiej restauracji bezdomnych! 

Wantuch z klubu Przyjazny Kraków rozdał im 50 zaproszeń na godz. 10. Samorządowiec ma zamiar zwrócić każdy posiłek do kwoty 20 złotych i ma nadzieję, że bezdomni będą stołowali się właśnie z krakowskimi politykami. Co na to radni?

– Wszelkie działania Łukasza Wantucha służą tylko i wyłącznie promocji medialnej jego osoby, a nie rozwiązaniu jakiegokolwiek rzeczywistego problemu w naszym mieście – krytykuje w rozmowie z KRKnews.pl Andrzej Hawranek, radny z PO. 

Andrzej Hawranek ostro o happeningu Wantucha z bezdomnymi w radzie miasta!

Bezdomni przyjadą aż z Warszawy

Pomysłem Wantucha oburzyły się osoby bezdomne z Warszawy, a dzięki internetowej zbiórce Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej do Krakowa ma przyjechać 50 bezdomnych, którzy będą protestować przeciwko radnemu. 

„Nie zgadzamy się na traktowanie z pogardą osób w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej. Nie zgadzamy się na wykorzystywanie ich do robienia populistycznej kariery pana radnego. Chcemy pojechać do Krakowa, aby pokazać, że nie ma zgody na takie zachowania” – możemy przeczytać w opisie zbiórki Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. 

Nie tylko bezdomni

Ale to nie koniec! Także od godz. 10 członkowie Stowarzyszenia Nic o Nas bez Nas oraz Piotr Kubiczek, prezes krakowskich struktur Kukiz’15, zapraszają wszystkich zainteresowanych podniesieniem cen w SPP na sesje rady miasta. Według aktywistów przeprowadzenie obu czytań uchwały podczas jednej sesji i na koniec głosowanie nad nią to skandal. 

„Abonament komercyjny ma wzrosnąć z 250 złotych do 1200, 900 lub 700 zł w poszczególnych strefach i 1800 zł na wszystkie strefy. To potężne uderzenie w kierowców i zamach na ich kieszenie” – piszą oburzeni członkowie Stowarzyszenia Nic o Nas bez Nas. 

– Musimy zmienić cenę za parkowanie. Wiedzą o tym wszyscy, ale nie wszyscy chcą to wprost powiedzieć. Opłaty za postój w strefie nie zmieniały się od 10 lat i kosztują trzy złote. Nie da się zachować takiej ceny. Wystarczy policzyć, jak na przestrzeni dziesięciu lat kształtował się poziom inflacji. Podnieśliśmy ceny biletów na komunikację miejską, to musimy podnieść opłaty w strefie, bo inaczej jedna grupa będzie może czuć się niesprawiedliwie parkowana – komentuje w rozmowie z KRKnews.pl Rafał Komarewicz, wiceprzewodniczący rady miasta i szef Przyjaznego Krakowa.

Rafał Komarewicz: „Jajecznicą nie załatwimy problemu osób bezdomnych”

W obronie bezdomnych i cen w SPP

Z kolei w godz. 13.45 – 16.45 pod urzędem miasta odbędzie się kolejny protest – „Zupa dla bezdomnych LUDZI pod urzędem miasta”. Tym razem mieszkańcy będą jednocześnie protestować przeciwko podwyższeniu cen strefy płatnego parkowania oraz… karmić bezdomnych. Organizatorzy sprzeciwiają się głodzeniu osób bezdomnych. 

Według Wantucha łącznie pojawi się nawet 400 bezdomnych. 50 osób zostało zaproszonych przez radnego do radcowskiej restauracji, a kolejne 50 osób to bezdomni, którzy przyjadą z Warszawy. Podczas „Zupy dla bezdomnych LUDZI pod urzędem miasta” ma pojawić się 300 osób. 

– To, co robi Łukasz Wantuch to hucpa i instrumentalne traktowanie tych ludzi. To jest tak, że zrobimy sobie w radzie miasta zoo, albo cyrk i pokażemy kobietę z brodą. Dla tych, którzy udają humanitaryzm. Nie można w ten sposób pokazać żadnej osoby – mówiła w wywiadzie dla KRKnews.pl Alicja Szczepańska, radna z Kraków dla Mieszkańców. 

Alicja Szczepańska: Wantuch najpierw robi, potem myśli… [wywiad]

Z kolei protestem w sprawie podwyżek cen w SPP zainteresowanych jest ponad 120 mieszkańców, a udział w wydarzeniu deklaruje 36 krakowian. Oznacza to, że w radzie miasta oraz pod urzędem może pojawić się ponad 500 osób!

Wybierali się też kibice…

A jakby tego było mało, to we wtorek wieczorem w internecie rozpoczęła się debata kibiców Wisły Kraków, którzy zastanawiali się, czy to nie czas, by protestować pod magistratem. Powód? Dziś ma być głosowana ustawa kierunkowa dotycząca zwiększenia finansowania dla krakowskich klubów, ale zdaniem kibiców, to tylko przykrywka, bo miasto nie ma najmniejszego zamiaru wspomagać zadłużonej Wisły.

Na wtorek wieczór decyzja była jednak taka, że kibice nie doleją oliwy do ognia i nie wybiorą się na Plac Wszystkich Świętych, bo dziś będzie tam wystarczająco tłoczno…

js

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca