Kartka z kalendarza. 24 lipca. Każdy wykład jest tak samo ważny jak ten pierwszy

Fot. pl.wikipedia.org

Dziś mija 620 lat od pierwszego wykładu akademickiego w Collegium Maius. Z pewnością nie przypominały tych współczesnych, zwłaszcza prowadzonych w czasie epidemii koronawirusa. Ale ich cel był taki sam jak teraz.

24 lipca 1400 roku w jednopiętrowej kamienicy wykupionej za 600 grzywien przez króla Władysława Jagiełłę odbyły się pierwsze wykłady akademickie. To była konsekwencja decyzji o odnowieniu działalności uniwersytetu, założonego jeszcze przez króla Kazimierza Wielkiego. Fundatorką wznowienia akademickiego nauczania w Krakowie była królowa Jadwiga.

Collegium Maius jest pierwszym i najstarszym budynkiem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziś, po 620 latach od pierwszego wykładu w jego murach, aż trudno sobie wyobrazić, jak wtedy funkcjonowała uczelnia. Dziś studenci UJ mają do dyspozycji nie tylko wiele budynków w centrum starego Krakowa, ale także nowoczesny kampus 600-lecia odnowienia najstarszej polskiej uczelni.

I choć dziś technika poszła do przodu, studia są masowe, nie elitarne, wykłady mogą być prowadzone zdalnie, do czego nie trzeba wykupywać kamienic za 600 grzywien, to jedno się nie zmieniło. Tak jak kiedyś Akademia Krakowska była motorem rozwoju, miejscem wymiany myśli i poglądów, tak i dziś Uniwersytet Jagielloński, a także inne krakowskie uczelnie mają zapewnić miastu i państwu lepszą przyszłość, wolność rozumu i odwagę w dążeniu do prawdy i poszukiwaniu rozwiązań ułatwiających życie, także tym słabiej wykształconym.

A profesorowie i studenci powinni pamiętać, że każdy współczesny wykład jest tak samo ważny jak ten pierwszy…

GS

Ile trzeba czekać na zwrot z inwestycji w mieszkanie?

Zobacz także