Kiedy otworzą się ogródki kawiarniane i zakłady fryzjerskie? Kiedy dzieci wrócą do szkoły? Znamy terminy

fot. Jan Musiał

18 maja to najprawdopodobniej termin kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Jeśli potwierdzą się spekulacje, że rząd zniesienie kolejne ograniczenia, otwarte zostaną ogródki kawiarniane, ale nie restauracje i puby w zamkniętych pomieszczeniach. Pracę będą mogły wznowić także zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Tydzień później uczniowie mogą wrócić do szkoły.

Coraz bardziej prawdopodobny termin kolejnego etapu odmrażania gospodarki to 18 maja. Do tego czasu maja się pojawić wytyczne dotyczące wznawianej działalności, a więc m.in. dla ogródków kawiarnianych i zakładów fryzjerskich. Wicepremier Jadwiga Emilewicz przyznała, że takie wytyczne w tym tygodniu pojawia się na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju.

Z kolei minister edukacji Dariusz Piontkowski zdradził, że za kilka dni premier Mateusz Morawiecki oznajmi, w jakiej formie będzie odbywała się nauka w szkołach. – Jeżeli sytuacja epidemiczna pozwoli, to będziemy chcieli chociaż na kilka tygodni uruchomić szkoły w tej tradycyjnej formule – stwierdził minister.

Jeśli tak się stanie, najmłodsi uczniowie (klas I – III) mieliby wrócić na podobnych zasadach jak dzieci w przedszkolach, czyli nie tacy uczniowie nie mieliby obowiązku noszenia maseczek na lekcjach.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaznacza, że decyzja o poluzowaniu kolejnych obostrzeń zależy od „twardych danych” – liczby nowych zakażeń i wolnych respiratorów, które miałyby ratować życie najciężej chorym.

GS

Koronawirus. Najbardziej uciążliwe ograniczenia. Które powinny być zniesione najszybciej. Sprawdź wyniki sondażu

Zobacz także