Kontrolerzy będą sprawdzać bilety i nagrywać pasażerów? Minikamery na uniformach

Kontrolerzy biletów w miejskim transporcie  zostaną wyposażeni w minikamery, które będą przymocowane do uniformów. Takie rozwiązanie chce wprowadzić  Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie, którego pracownicy od ubiegłego roku odpowiadają za kontrole biletów w miejskich autobusach i tramwajach. 

ZTP rozważa wyposażenie kontrolerów biletów w osobiste kamery. jak wyjasnia w rozmowie z KRKNews.pl Sebastian Kowal, rzecznik prasowy ZTP, nagrania  mają pomóc rozstrzygać spory o prawidłowość nałożenia kary za przejazd bez biletu. Maja również pomagać  zwiększyć bezpieczeństwo kontrolerów

 – W zeszłym roku kontrolerzy biletów nie zostali objęci statusem „funkcjonariusza publicznego” jak prowadzący pojazdy komunikacji miejskiej, pociągów czy zespoły konduktorskie na kolei. Dlatego ZTP jest aktualnie na etapie analizy możliwości zastosowania takich kamer naosobowych przez kontrolerów biletów – mówi rzecznik ZTP. 

Od 2023 roku roku kierowcy miejskich autobusów i motorniczy otrzymali  status funkcjonariusza publicznego. Dzięki wprowadzonym przepisom osoby, które nie tylko naruszą nietykalność kierowcy czy motorniczego, ale też znieważą go, odpowiadają z kodeksu karnego. Oznacza to, że za samą obrazę kierowcy sprawca może zostać ukarany grzywną, ograniczeniem wolności albo nawet rocznym pobytem za kratami. Za fizyczny atak na kierowcę czy motorniczego, agresor w więzieniu może spędzić nawet 3 lata.

Kierowcy i motorniczy MPK jak urzednicy. Za agresję słowną grozi kara grzywny

Pomysł wyposażenia kontrolerów z kamery jest na wczesnym etapie planowania. W tym roku ZTP  wpisało w planie zamówień publicznych koszty związane z pilotażem zastosowania takiego rozwiązania.

 – Na chwilę obecną nie posiadamy dokładnej informacji, ile urządzeń będzie wykorzystane w testach – mówi rzecznik miejskiej jednostki. Dodaje, że oprócz kwestii bezpieczeństwa samych kontrolerów, kamery posłużą również  „do pomocy w rozpatrywaniu wniosków o umorzenie nałożonej opłaty dodatkowej”.

W ostatnich latach w  Krakowie doszło do serii ataków na kontrolerów biletów. Od listopada 2022 roku w Krakowie kontrolerzy zostali pobici osiem razy. Więcej o tym pisaliśmy tutaj: 

Kolejny atak na kontrolera biletów. Został zaatakowany przez gapowicza

Od wakacji 2023 roku Zarząd Transportu Publicznego przejął od prywatnej firmy kontrole biletów w pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie. 30 czerwca ubiegłego roku firma Rewizor, odpowiedzialna za kontrolę biletów, wypowiedziała umowę i ogłosiła, że następnego dnia pracownicy nie wyjdą już w teren. To kulminacja sporu, który narastał od dłuższego czasu. Urzędnicy Zarządu Transportu Publicznego nakładali firmie kary za niewypełnianie warunków umowy, firma natomiast zarzucała ZTP utrudnianie działania, niezapewnienie odpowiedniego sprzętu i brak współpracy. Ostatecznie od początku lipca 2023 roku zadanie kontroli biletów przejęli pracownicy ZTP. 

Jarek Strzeboński 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie