Koronawirus. Aplikacja „Kwarantanna domowa” pomoże przetrwać epidemię. I usprawni policji kontrolę

Ministerstwo Cyfryzacji

Szybsza komunikacja ze służbami i lepsza opieka dla osób objętych kwarantanną – to główny cel aplikacji „Kwarantanna domowa”.  – Zaczynamy ją udostępniać od dziś – informuje Ministerstwo Cyfryzacji. Aplikacja jest darmowa, bezpieczna i dostępna w sklepach Google Play i App Store. Pomoże przetrwać izolację, ale też usprawni kontrolę policji
.
– Najlepiej zrobić to od razu po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny – radzi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nasza aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Stworzyliśmy ją we współpracy z ekspertami w tej dziedzinie – dodaje szef resortu cyfryzacji.

Po zainstalowaniu aplikacji, krótką chwilę po wypełnieniu formularza lokalizacyjnego, może się okazać, że nasze dane nie dotarły jeszcze do systemu Ministerstwa Cyfryzacji. „Warto wtedy poczekać 2-3 godziny i spróbować ponownie. Aplikację aktywujesz za pomocą numeru telefonu. Twoje konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzymasz w wiadomości SMS”- radzą ministerialni urzędnicy.

BARDZO WAŻNE!!!
Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia obowiązkowej izolacji.

Zaraz po aktywacji aplikacji izolowana osoba dostanie zadanie – zrobienie sobie zdjęcia. Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne, która jeszcze nam się przyda.

Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób – które zainstalowały i aktywowały naszą aplikację – będzie wysyłana SMSem prośba o wykonanie prostego i zawsze takiego samego zadania – zrobienia selfie. Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. A zrobione przy aktywacji zdjęcie referencyjne będzie służyć do porównywania kolejnych przesłanych fotografii.

– Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama, jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Jeśli zadanie nie zostanie wykonane, osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykonamy zdjęcia, będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię – 22 165 57 44.

GS

Koronawirus w Krakowie. Narodowa kwarantanna – powód do dumy czy kłopot?

Zobacz także