Koronawirus. Rekordowy wzrost zakażeń w Małopolsce! Pierwsza ofiara śmiertelna epidemii w naszym regionie. AKTUALIZACJA

Koronawirus / fot. Pixabay

W Małopolsce mamy już 150 chorych na koronawirusa. Tylko w piątek 27 marca 2020 potwierdzono 24 nowe zakażenia w naszym województwie, w sobotę 28 marca pozytywny wynik na koronawirusa był w kolejnych 19 przypadkach, a w niedzielę 29 marca – aż u 38! Weekend przyniósł nie tylko rekordowy wzrost liczby zakażeń – mamy też pierwszą ofiarę epidemii w naszym regionie. W szpitalu w Myślenicach zmarł 89-letni mieszkanie powiatu krakowskiego.

O pierwszym zgonie w Małopolsce spowodowanym koronawirusem poinformowało w niedzielę wieczorem (29 marca 2020) Ministerstwo Zdrowia. Informację chwilę później potwierdził Urząd Wojewódzki w Krakowie. Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w Małopolsce to 89-letni mieszkaniec powiatu krakowskiego.

W sobotę 28 marca mężczyzna z objawami zapalenia płuc najpierw trafił najpierw na SOR szpitala w Myślenicach, a potem na oddział pulmonologiczny, gdzie zmarł w sobotę po południu. Informację o przyczynach jego śmierci przekazano dopiero w niedzielę wieczorem.

„Potwierdzenie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zostało przekazane do Szpitala już po jego śmierci. Potwierdzono, że była ona spowodowana chorobą COVID-19. Zmarły miał choroby współistniejące” – podało biuro prasowe wojewody małopolskiego.

Do tej pory w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 150 osób. Tylko w niedzielę koronawirusowe statystyki powiększyły się o 38 chorych, w sobotę o 19, a w piątek o 24. Tylko przez ostatnie trzy dni podwoiła się liczba potwierdzonych zakażeń w naszym województwie.

Jak rosły koronawirusowe statystyki w Małopolsce?

Piątek 27 marca

W piątkowym popołudniowym komunikacie Ministerstwa Zdrowia mowa jest aż o 18 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Małopolsce. W piątek w południe przybyło 6 zakażonych, w sobotę rano – kolejnych 12, a wczesnym popołudniem – jeszcze 4, a wieczorem Urząd Wojewódzki poinformował o kolejnych 3.

W południe w piątek zakażenia potwierdzono u 6 Małopolan. To:
– mieszkanka Krakowa w sile wieku, która pozostanie w izolacji domowej;
– mieszkaniec Krakowa w sile wieku, który pozostanie w izolacji domowej;
– mieszkanka Krakowa w sile wieku, która została skierowana do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie;
– mieszkanka powiatu krakowskiego w sile wieku, która pozostanie w izolacji domowej;
– mieszkanka Nowego Sącza w sile wieku, która pozostanie w izolacji domowej;
– mieszkaniec Nowego Sącza w sile wieku, który pozostanie w izolacji domowej.

Po południu było aż 18 potwierdzonych przypadków zakażenia w Małopolsce. „W tej grupie jest 11 osób z Krakowa (2 młode kobiety, 5 kobiet w sile wieku, 1 starsza kobieta, 2 mężczyzn w sile wieku, 1 starszy mężczyzna), po 2 osoby z powiatów: wielickiego (2 kobiety – starsza i młoda) i bocheńskiego (dwie kobiety – starsza i w sile wieku) i 3 osoby z powiatu krakowskiego (2 kobiety w sile wieku i mężczyzna w sile wieku). 13 osób z tej grupy przebywa w izolacji domowej. Pozostałe osoby zostały skierowane do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie lub już tam przebywają; jedna osoba jest w Specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie” – poinformował Urząd Wojewódzki w Krakowie.

W wieczornym komunikacie Ministerstwa Zdrowia nie było informacji o kolejnych zakażeniach w Małopolsce, ale i tak piątek 27 marca 2020 roku był rekordowy pod względem wzrostu potwierdzonych zakażeń koronawirusem w naszym województwie. Mamy już 93 chorych, 61 osób przebywa w szpitalu. Oprócz tego kwarantanną objęto aż 14 133 osoby, a pod nadzorem epidemiologicznym są 3144 osoby.

Już w sobotę rano trzeba było do małopolskich statystyk doliczyć 12 kolejnych zakażeń. „W tej grupie jest 6 osób z Krakowa (1 kobieta w sile wieku, 2 młodych mężczyzn, 2 mężczyzn w sile wieku i 1 starszy mężczyzna), 3 osoby z powiatu wielickiego (starszy mężczyzna, starsza kobieta i kobieta w sile wieku) oraz po 1 osobie z powiatów: krakowskiego (mężczyzna w sile wieku), limanowskiego (starszy mężczyzna) i wadowickiego (mężczyzna w sile wieku). 8 osób z tej grupy przebywa w izolacji domowej. Pozostałe osoby są hospitalizowane” – poinformowało w sobotę biuro prasowe wojewody małopolskiego.

Sobota 28 marca

Wczesnym popołudniem doszła informacja o kolejnych 4 zakażeniach. „Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 4 osób – mieszkańców powiatów: bocheńskiego (kobieta w sile wieku), krakowskiego (młoda kobieta i młody mężczyzna) oraz myślenickiego (osoba niepełnoletnia). 3 osoby pozostają w izolacji domowej, a jedna w hospitalizacji” – poinformował Urząd Wojewódzki.

A wieczorem w sobotę pojawiła się informacja o następnych 3 zakażeniach w Małopolsce. W tej grupie jest mężczyzna w sile wieku z Krakowa, starsza kobieta z powiatu limanowskiego i kobieta w sile wieku z powiatu gorlickiego. 2 osoby przebywają w izolacji domowej. Jedna osoba jest hospitalizowana.

Niedziela 29 marca

W porannym komunikacie była mowa o 11 nowych zakażeniach w naszym regionie. 

W niedzielę w południe Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie podał, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 22 osób. W tej grupie jest kobieta w sile wieku z powiatu nowosądeckiego i 8 osób z Nowego Sącza (starsza kobieta, młoda kobieta, 2 młodych mężczyzn i 4 osoby niepełnoletnie). W tej grupie jest też 7 osób z powiatu wielickiego (młoda kobieta, młody mężczyzna, 2 kobiety w sile wieku, mężczyzna w sile wieku, starsza kobieta i starszy mężczyzna). Zakażenie koronawirusem potwierdzono również u starszego mężczyzny z Krakowa, mężczyzny w sile wieku z powiatu krakowskiego, kobiety w sile wieku z Tarnowa, mężczyzny w sile wieku z powiatu tarnowskiego, starszego mężczyzny z powiatu brzeskiego i starszego mężczyzny z powiatu bocheńskiego. „Aktualnie 16 osób z tej grupy przebywa w izolacji domowej, a 6 jest hospitalizowanych” – przekazało biuro prasowe wojewody małopolskiego.

„Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych osób: mężczyzny w sile wieku z Krakowa, kobiety w sile wieku z Krakowa, kobiety w sile wieku z powiatu wielickiego, osoby niepełnoletniej z powiatu gorlickiego i mężczyzny w sile wieku z powiatu nowosądeckiego. Aktualnie 3 osoby przebywają w izolacji domowej, a 2 są hospitalizowane” – poinformowało w niedzielę wieczorem biuro prasowe wojewody małopolskiego.

Jak podaje portal sadeczanin,info, jedną z tych osób jest proboszcz parafii w Niskowej – ksiądz. Krzysztof Prokop. Już wcześniej kościół w Niskowej zamknięto, a wszystkich duchownych poddano kwarantannie.

Najwięcej zakażonych w Krakowie

Najmłodsza zakażona osoba w Małopolsce ma 12 lat, najstarsza 83 lata. Najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa, powiatu wielickiego i powiatu krakowskiego. Największą grupę wśród zakażonych stanowią osoby w przedziale wieku 41-50 lat, a także 51-60 i 61-70 lat (odpowiednio: 22 i po 21 osób). Wśród 109 potwierdzonych przypadków jest 59 mężczyzn i 50 kobiet.

– Spora część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji domowej. Hospitalizowani przebywają głównie pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (50 osób), niewielka grupa aktualnie jest też w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie. Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan czterech osób określa się jako ciężki – wylicza Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody małopolskiego

Aktualnie najczęściej źródłem zakażenia jest kontakt z potwierdzonym przypadkiem. Część osób zakaziła się, przebywając za granicą: we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii, Finlandii, a także z Niemczech czy w Meksyku.

Do tej pory w Małopolsce wykonano prawie 2400 badań laboratoryjnych. – Badania w laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II rozpoczęliśmy 12 marca. Od 12 do 28 marca wykonano tam 1310 badań. Prowadzi je też Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W okresie od 18 do 28 marca wykonano tam 1035 badań. 30 badań wykonano też w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie – podaje rzeczniczka wojewody.

Rekordowy wzrost zachorowań w Małopolsce sprawił, że nasz region znalazł się w piątce województw z największą liczbą zakażeń (stan na niedzielę 29 marca 2020):
Mazowieckie – 461
Dolnośląskie – 234
Śląskie – 195
Łódzkie – 190
Małopolskie – 150
Wielkopolskie – 108
Lubelskie – 108

Grzegorz Skowron

 

Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w Małopolsce? Zmarł proboszcz parafii w Drwini

Zobacz także