Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w Małopolsce? Zmarł proboszcz parafii w Drwini

Nie żyje ksiądz Roman Kopacz, proboszcz w parafii w Drwini. Kapłan był zakażony koronawirusem, zmarł we wtorek 24 marca, ale jego zgonu nie ma w koronawirusowych statystykach dla Małopolski.

Jak już informowaliśmy, w Małopolsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u proboszcza jednej z parafii w powiecie bocheńskim. Jak poinformowała wówczas tarnowska kuria, kwarantanną objęto 15 księży posługujących w parafiach dekanatu Uście Solne, tj.: Cerekiew, Drwinia, Grobla, Niedzieliska, Okulice, Strzelce Wielkie, Szczurowa, Uście Solne. „Informujemy wiernych tychże parafii, by we wszelkich potrzebach duszpasterskich kontaktowali się telefonicznie ze swoimi księżmi proboszczami, oni zaś będą informować, jakie dalsze działania i w jaki sposób należy podjąć” – głosił komunikat podpisany przez ks. dra hab. Roberta Kantora, kanclerza Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Teraz okazuje się, że ów proboszcz zmarł na plebanii. – Z informacji od służb sanitarnych wynika, że zmarły kapłan był zarażony koronawirusem, natomiast nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną jego śmierci – powiedział we wtorek 24 marca w rozmowie z „Gościem Niedzielnym” ks. Ryszard Nowak, rzecznik biskupa tarnowskiego.

W oficjalnych statystykach dotyczących zakażeń koronawirusem w Małopolsce nie ma ani jednego zgonu. Dlaczego? – Wobec pytań dotyczących zgonu mieszkańca powiatu bocheńskiego, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, informujemy, że osoba ta przebywała w izolacji domowej, co oznacza, że w jej przypadku lekarz, oceniając stan zdrowia, nie stwierdził potrzeby hospitalizacji. Oczywiście w sprawie ustalenia przyczyny zgonu trwają czynności stosownych organów. – tłumaczy Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody małopolskiego.

Oficjalnie w całym kraju jest 13 ofiar śmiertelnych koronawirusa. Ostatnia z nich to 71-letni mężczyzna, który zmarł w szpitalu w Bolesławcu. W najnowszym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o jego zgonie oraz o kolejnych 31 potwierdzonych zakażeniach. „Potwierdzone przypadki dotyczą: 11 osób z woj. dolnośląskiego, 7 osób z woj. wielkopolskiego, 4 osób z woj. podkarpackiego, 2 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. lubuskiego, 2 osób z woj. śląskiego oraz po 1 osobie z woj. małopolskiego, opolskiego i warmińsko-mazurskiego” – podał resort zdrowia. To oznacza, że w Małopolsce mamy 51 potwierdzonych zakażeń koromawirusem, a w całym kraju – 957.

GS

Wybory prezydenckie 2020. Jak podczas epidemii zbierać podpisy? Wybory trzeba odwołać

Najnowsze

Co w Krakowie