Koronawirus w Krakowie. Jak zorganizować sesję Rady Miasta podczas epidemii?

Musisz przeczytać

Sesja korespondencyjna za pośrednictwem e-maili, czy też wideokonferencja wspomagana elektronicznym głosowaniem korespondencyjnym? Jak ma przebiegać najbliższa sesja Rady Miasta,którą trzeba zorganizować w trakcie epidemii koronawirusa? Obrady mają się odbyć pod koniec kwietnia.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec (PO) już tydzień temu zdecydował, że najbliższa sesja odbędzie się w formie zdalnej. Jednym z rozwiązań miała być sesja korespondencyjna, czyli przy wykorzystaniu e-maili, ale to wzbudziło sprzeciw wielu radnych.

Według przewodniczącego rady forma sesji jest wtórna, a najważniejsze jest spełnienie czterech warunków. Po pierwsze trzeba zapewnić bezpieczeństwo epidemiczne wszystkim jej uczestnikom. Po drugie konieczne jest zagwarantowanie wszystkim radnym niezależnie od ich umiejętności teleinformatycznych prawa wykonywania społecznego mandatu. Trzeba też zadbać o zgodne z prawem, sprawne i transparentne przeprowadzenie wszystkich procedur i głosowań. I wreszcie mieszkańcy powinni mieć zapewniony możliwie jak najszerszy dostęp do informacji o działaniach rady.

Z sesji w trybie korespondencyjnym kpi na swoim Facebooku wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki (PiS), który w krótkim filmiku zarzuca przewodniczącemu, że nie sprecyzował, czy głosowanie korespondencyjne będzie się odbywać przy użyciu glinianych tabliczek czy gołębi pocztowych. Radny Drewnicki zaapelował o zorganizowanie sesji zdalnej. Według niego to nie powinno być trudne, skoro nawet rada pedagogiczna jednej ze szkół obraduje zdalnie.

Sesja rady zaplanowana była na środę 8 kwietnia, ale już wiadomo, że się nie odbędzie. Odwołane są także zaplanowane na ten tydzień posiedzenia komisji.

GS

Koronawirus. Najnowsza prognoza rozwoju epidemii w Polsce – nawet 500 zakażeń dziennie

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca