Polecane Polityka

Małopolska. PiS wygra wybory do sejmiku, ale… nie będzie rządził

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygra wybory do sejmiku województwa małopolskiego, ale nie będzie w stanie samodzielnie sądzić. To oznacza, że jeśli partia Jarosława Kaczyńskiego nie stworzy koalicji z innym ugrupowaniem, wówczas władzę w województwie będzie mieć koalicja “antyPiS” – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych.

Portal OKO.press opublikował przeprowadzone pod koniec kwietnia telefoniczne badanie IBRiS. Tak duży i szczegółowy sondaż powstał na zlecenie Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Aby zwiększyć trafność pomiaru, poza nazwą ugrupowania podawano nazwisko prawdopodobnego lidera każdej z list. Mierzono poparcie we wszystkich okręgach wyborczych osobno, a następnie wyniki były ważone z uwzględnieniem liczby uprawnionych w okręgu, tak by uchwycić realne poparcie na poziomie województwa.

Wyniki sondażu IBRiS przeliczyliśmy na mandaty do sejmiku województwa małopolskiego.

Przyjmując za wyjściową liczbę głosujących z ostatnich samorządowych w 2014 roku przy frekwencji na poziomie 50 %.

Podział mandatów do Sejmiku Województwa Małopolskiego:

Jak wynika z powyższych wykresów, wybory zdecydowanie wygra PiS, zdobywając 18 z 39 mandatów. Druga w kolejności jest Koalicja Obywatelska z 10 mandatami. Trzecie Polskie Stronnictwo Ludowe z 6 mandatami. Na czwartym miejscu znalazłby się sojusz lewicy demokratycznej uzyskując 3 mandaty. A ostanie miejsce zajmuje Kukiz 15 który mógłby uzyskać 2 mandaty.

Wnioski:

– PiS wybory wygrywa zdecydowanie, ale nie jest w stanie sam rządzić w Małopolsce. Zdobywa tutaj 18 mandatów, a więc musi stworzyć koalicję, aby uzyskać większość.

– Jeżeli powstanie koalicja “antyPiS”, wówczas to ona przejmie władze w Małopolsce.

(kk)

Sondaż dostępny jest tutaj.