Milion maseczek dla małopolskich szpitali. Pierwszy transport dotarł do Szpitala Uniwersyteckiego

malopolska.pl

Fartuchy, rękawice, maseczki, kombinezony – 82 palety takich środków ochrony osobistej w ciągu najbliższych dni dotrą do Krakowa. Dziś w Szpitalu Uniwersyteckim odebrano pierwszy transport.

To część zakupów realizowanych w ramach projektu Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Medyczny. Pieniądze na ten cel – 115 mln zł – pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

To jest potrzebne

– Środki ochrony osobistej są dziś przedmiotem pierwszej potrzeby. To właśnie od codziennego poświęcenia i ciężkiej pracy służby zdrowia zależy nasze życie i zdrowie. Robimy wszystko, aby czuli się jak najbezpieczniej w tym trudnym czasie. Z myślą o ochronie białego personelu, w pierwszej kolejności zabezpieczyliśmy transport ze środkami ochrony osobistej na łączną kwotę 3,5 mln złotych – poinformnował Łukasz Smółka, wicemarszałek małopolski.

– Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo małopolskiego personelu medycznego to jedno z najważniejszych i kluczowych zadań w czasach walki z pandemią. Otrzymane środki ochrony osobistej są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu szpitali i nieustannej walce o zdrowie naszych pacjentów z koronawirusem – powiedział Marcin Jędrychowski dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego odbierając transport.

Transport dla Szpitala Uniwersyteckiego

Transport dla Szpitala Uniwersyteckiego

Co trafi do szpitali

W sumie, do połowy maja do małopolskich lekarzy, pielęgniarek i ratowników trafi milion maseczek chirurgicznych i tyle samo rękawiczek nitrylowych (jednorazowych). Będzie też 250 tys. maseczek FFP2 (do bezpośredniego kontaktu z zarażonymi), 70 tys. pełnobarierowych fartuchów chirurgicznych, 15 tys. kombinezonów, 10 tys. przyłbic oraz 100 tys. czepków medycznych.

W ramach Tarczy Antykryzysowej obejmuje zakup usług i wszelkich wyrobów medycznych niezbędnych do zapobiegania, diagnostyki i zwalczania koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa małopolskiego. Chodzi o respiratory, namioty segregacyjne, testy do wykonywania badań w kierunku SARS-COV-2, sprzęt do dezynfekcji, wyroby medyczne jednorazowego użytku takie jak maseczki, rękawiczki, kombinezony, przyłbice, a także karetki.

W ramach Pakietu Medycznego Krakowskie Pogotowie Ratunkowe zamówiło 50 karetek za 31 mln zł. Pierwsze dwie karetki w maju trafią do Szpitala Uniwersyteckiego i Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie. Ponadto do małopolskich szpitali trafi także 13 respiratorów, 600 opryskaczy do dezynfekcji dla straży pożarnej oraz 50 kompletnych namiotów do triażu czyli wstępnej selekcji pacjentów.

GS

Koronawirus. Rząd nie tak szybko wypuści nas z domu. Na fryzjera jeszcze trochę poczekamy

Zobacz także