Minister Szumowski: „Koronawirus jest w odwrocie. Wybory bezpieczniejsze niż zakupy”

Łukasz Szumowski (fot. wikipedia)

– Na pewno mamy lepsze wskaźniki niż mieliśmy. Jeśli patrzymy na średnie z poprzedniego miesiąca, to było powyżej 350–360 zakażonych na dobę. Dzisiaj mamy poniżej 300 – mówi w „Rzeczpospolitej” prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

– Wyniki się poprawiły. Najważniejsze są wyniki z ostatnich dni, gdy zrobiliśmy dużo badań osób, które chcą pojechać do sanatorium. Przebadaliśmy 15 tys. kandydatów na turnusy. Wśród nich było 27 pozytywnych pacjentów. To jest 1,8 promila. To są małe liczby aktywnego wirusa w populacji – dowodzi Szumowski w „Rzeczpospolitej”

Wygląda na to, że minister nie obawia się kolejnych zakażeń w związku z niedzielnymi wyborami. Co więcej, podkreśla, że głosowanie jest bezpieczniejsze niż np. wyjście do sklepu.

– Brak maseczek w sklepach jest powszechny, a w komisjach wyborczych ten reżim sanitarny jest utrzymywany. Wyborcy spędzają w lokalu kilka minut. Mają tam mniejsze szanse na zakażenie się. Wprowadziliśmy ułatwienia dla osób starszych i z niepełnosprawnościami, dla kobiet w ciąży i z małym dzieckiem, by nie trzeba było stać w kolejce – podkreśla Szumowski.

Więcej w „Rzeczpospolitej”.

jk

Koronawirus może roznosić się łatwiej i dalej niż nam się wydaje

 

 

Zobacz także