Koronawirus. Od dziś dużo mniej ograniczeń. Sprawdź, jakie zmiany będą w Krakowie

Fot. Bogusław Świerzowski/ krakow.pl

Otwarte galerie handlowe, hotele i muzea oraz boiska, powrót opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowanie, więcej tramwajów i autobusów – takie zmiany możliwe są od dzisiaj w Krakowie. Rząd zdecydował się na zniesienie wielu zakazów i obostrzeń, które miały zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Czy poluzowanie tak wielu ograniczeń to początek powrotu do normalności?

Poniedziałek 4 maja to dzień,w którym czekają nas wielkie zmiany w trybie codziennego życia, z jakim mamy do czynienia od kilku tygodni. Także w Krakowie znika wiele zakazów i ograniczeń, do których trzeba było się stosować od połowy marca. To próba odmrażania wielu dziedzin, które zamarły, gdy wybuchła epidemia koronawirusa.

Jakie zmiany nas czekają?

Otwarte galerie handlowe

Od dziś otwarte są galerie handlowe. Ale zakupy będzie można robić wedle ściśle określonych zasad – w maseczkach na twarzach, rękawiczkach na dłoniach,przy zachowaniu 2-metrowego odstępu od innych klientów. Pojawiły się nawet wytyczne, jak parkować samochody na parkingach przy galeriach – na co drugim miejscu. W centrach handlowych mogą działać strefy gastronomiczne, ale jedzenie można tam zamawiać tylko na wynos. Nadal zamknięte są siłownie i zakłady fryzjerskie.

Jak będą otwarte galerie handlowe w Krakowie. Są nawet zasady parkowania samochodów

Do urzędu – po umówieniu wizyty

Urząd Miasta Krakowa wznawia bezpośrednią obsługę w budynkach przy al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Wielickiej 28a oraz os. Zgody 2. Punkty Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych pozostaną nieczynne.

Petenci będą przyjmowani w godzinach od 8.00 do 13.00 wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty. Rezerwacja wizyty będzie możliwa przez stronę internetową https://umawianiewizyt.um.krakow.pl/ lub telefonicznie. Szczegóły na https://www.krakow.pl/

Znowu płacimy za parkowanie

Wracają opłaty za parkowanie w krakowskiej strefie płatnego parkowania. Wracają też kontrole tego, czy kierowcy płacą za postój na ulicach
Nie trzeba było za to płacić przez 49 dni i o tyle zostają wydłużone wydane wcześniej abonamenty. Automatycznie – nie trzeba tego zgłaszać w biurze strefy.

Od poniedziałku wracają opłaty za parkowanie. Ale stare abonamenty ważne 49 dni dłużej

Zmiany w komunikacji

Na ulice Krakowa wyjechało dziś więcej tramwajów i autobusów. Otwarte będą 4 punkty sprzedaży biletów MPK. Wszystkie punkty będą czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-19.00. Obsługa wszystkich pasażerów będzie się tam odbywać przy zachowaniu obowiązujących obecnie zasad epidemiologicznych.

Od 4 maja zmiany w komunikacji miejskiej. MPK otworzy też cztery punkty sprzedaży biletów

Czas na kulturę

Od 4 maja otwarte mogą być także muzea i biblioteki. „Decyzje o czasie, trybie i tempie otwierania poszczególnych krakowskich instytucji kultury podejmują dyrektorzy poszczególnych placówek, w porozumieniu z lokalnym inspektorem sanitarnym” -informuje magistrat.

7 maja mogą zostać uruchomione wybrane filie Biblioteki Kraków – pod warunkiem uzyskania zgody służb sanitarnych. Planowane jest otwarcie 26 placówek. Każda z otwieranych filii będzie funkcjonować w systemie dwuzmianowym – od 8.30 do 19.00, z godzinną przerwą techniczną na dezynfekcję i zmianę pracowników.

W połowie przyszłego tygodnia planowane jest otwarcie Barbakanu i Murów Obronnych. W dużej części znajdują się one na odkrytej przestrzeni i możliwe jest tam zorganizowanie jednokierunkowego ciągu zwiedzania. W drugim etapie Muzeum Krakowa zamierza otworzyć Celestat i Starą Synagogę.

Prowadzone są przygotowaniem do otwarcia Muzeum Podgórza oraz Muzeum Nowej Huty w dawnym kinie Światowid. Ale Thesaurus Cracoviensis i Wieża Ratuszowa będą prawdopodobnie ostatnimi obiektami możliwymi do udostępnienia dla zwiedzających.

Za to już od 4 maja ma być otwarty Wawel. Zwiedzającym zostanie udostępnione Wzgórze Wawelskie, dziedzińce i renesansowy ogród.

Można uprawiać sport

Od dziś udostępnione są (dla maksymalnie sześciu osób korzystających na danym obiekcie): stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne), boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki). Otwarta będzie także infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa, pola golfowe, stadniny koni oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe.

Koronawirus. Od 4 maja poluzowanie dla sportu. Piłkarska Ekstraklasa wróci pod koniec maja

Możliwe będzie również korzystanie z infrastruktury otwartej do uprawiania sportów wodnych. Z jednej łódki, roweru wodnego czy kajaka będą mogły korzystać jednocześnie dwie osoby. Wolno też grać w tenisa na otwartym korcie.

Co dalej

Od 6 maja mogą być otwarte żłobki i przedszkola. Władze Krakowa zadeklarowały, że żłóbki samorządowe zostaną otwarte w tym tygodniu, ale przedszkola będą zamknięte dłużej.

Przedstawiciele rządu sugerują, że kolejny etap odmrażania gospodarki – otwarcie siłowni, klubów fitness, zakładów fryzjerskich – może nastąpić w połowie maja.

Do 24 maja zamknięte są szkoły.

GS

Koronawirus. Najbardziej uciążliwe ograniczenia. Które powinny być zniesione najszybciej. Sprawdź wyniki sondażu

Zobacz także