Odwołane niedzielne wybory w Stryszowie! Ale nie z powodu koronawirusa. Tak samo może być z wyborami prezydenckimi

krakow.pl

W najbliższą niedzielę (22 marca 2020 roku) nie odbędą się wybory uzupełniające do rady gminy w małopolskim Stryszowie. Ale głosowania nie odwołano z powodu stanu zagrożenia epidemicznego koronawirusem. Kandydaci na wolne miejsce w radzie uznali, że nie można narażać wyborców na niebezpieczeństwo zakażenia się groźnym wirusem i wycofali się z wyborów.

Czy ktoś wyobraża sobie, że w obecnej sytuacji można przeprowadzać wybory? Tak – rządzący w kraju. I nie chodzi wcale o termin 10 maja, ale o 22 marca, czyli najbliższą niedzielę! Właśnie 22 marca 2020 roku w Stryszowie miały się odbyć wybory uzupełniające do rady gminy. Obowiązujący stan zagrożenia epidemicznego koronawirusem nie spowodował jednak ich odwołania. Formalnie konieczne jest wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

Głosowania i tak nie będzie, bo sami kandydaci uznali, że nie można narażać wyborców na niebezpieczeństwo zakażenia się koronawirusem. Startujący w tych wyborach Agnieszka Stawowy i Mariusz Stawowy wycofali swoje kandydatury, więc gminna komisja wyborcza nie miała innego wyjścia, jak odwołać głosowanie. Jeśli nie ma bowiem żadnego kandydata, wybory nie mogą się odbyć.

I taki scenariusz może powtórzyć się w przypadku zaplanowanych na 10 maja wyborów prezydenckich. Ani rząd, ani prezydent, ani politycy PiS nie widzą przesłanek do tego, by już dziś odwołać te wybory. O tym, że nie da się ich zorganizować i przeprowadzić w stanie zagrożenia epidemicznego mówi już nie tylko cała opozycja. Wyjaśnień i zaleceń na piśmie domagają się od Państwowej Komisji Wyborczej władze największych miast, według których już przygotowania do wyborów są zagrożone.

Ale nawet jeśli PiS uprze się przy majowym terminie, wyborów prezydenckich może nie być. Wystarczy, że wycofają się wszyscy opozycyjni kandydaci na prezydenta, bo nawet jeśli nie zrobi tego obecny prezydent Andrzej Duda, to przy jednym kandydacie wybory nie mogą być ważne.

GS

PiS nie chce przesunąć wyborów prezydenckich. W internecie mnożą się petycje w sprawie odwołania wyborów

Zobacz także