Plaga zatrzymań tramwajów w Krakowie. MPK i Straż Miejska rozpoczęły kontrole

Od 13 do 17 marca potrwa akcja „Wystarczy 1 metr”, której celem jest walka z kierowcami samochodów blokującymi przejazd tramwajom i autobusom. Najwięcej kontroli można spodziewać się na ulicy Długiej, gdzie zaparkowane samochody notorycznie blokują przejazd tramwajom. 

 – Akcja „Wystarczy 1 metr” ma przypomnieć kierowcom, że parkując samochód w centrum miasta obok torów tramwajowych muszą pamiętać o zachowaniu co najmniej metra odległości od szyny. Tylko wtedy tramwaj, którym podróżują pasażerowie, będzie mógł bezpiecznie przejechać obok – informuje krakowski magistrat. 

Od wczoraj na ulicach Krakowa strażnicy miejscy oraz inspektorzy ruchu MPK będą kontrolowali ulice w centrum miasta sprawdzając, czy wszyscy kierowcy zaparkowali swoje samochody prawidłowo – Przede wszystkim będą zwracali szczególną uwagę na to, aby kierowcy samochodów nie blokowali pojazdów komunikacji miejskiej. Patrole będą się pojawiać na wielu ulicach w ścisłym centrum miasta, w tym takich, gdzie tych blokad jest najwięcej, jak ul. Długa, Zwierzyniecka, czy Karmelicka – podkreśla urząd miasta. 

To nie pierwsze podejście do tego problemu. Miejscy urzędnicy próbowali go rozwiązać na wiele sposobów, np. poprzez montaż separatorów, które miały jasno wskazywać kierowcom, jak mają parkować auta, by tramwaje mogły swobodnie przejechać tą newralgiczną drogą w samym centrum miasta. Z kolei Łukasz Wantuch („Przyjazny Kraków”) z własnej diety radnego wynajął na kilka dnia rowerzystów, którzy patrolowali ulice Długą od godz. 7 do 19. Gdy ktoś zaparkował źle, podjeżdżali, zwracali uwagę i prosili o zmianę miejsca. Na części ulicy wprowadzono też strefę ograniczonego ruchu. 

 W grudniu 2022 roku tylko na ulicy Długiej doszło do siedmiu zatrzymań ruchu tramwajowego w ciągu jednego dnia

Siedem zatrzymań ruchu tramwajowego w ciągu jednego dnia na ulicy Długiej

(JS)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie