Pół miliona krakowian zaszczepionych na koronawirusa

Kraków jest liderem w Małopolsce pod względem poziomu zaszczepienia mieszkańców na koronawirusa. Wśród największych miast Kraków jest czwarty, w ogólnopolskim rankingu 10. Na koronawirusa zaszczepiło się już poł miliona krakowian.

W Krakowie 510 625 mieszkańców zostało zaszczepionych przynajmniej jedną dawką. To 65 proc. osób zamieszkałych w naszym mieście. W pełni zaszczepionych – tj. po 2 dawkach szczepionki 2-dawkowej oraz po 1 dawce szczepionki 1-dawkowej – jest 498 575 osób, co stanowi 63,9 proc. populacji miasta Krakowa. Warto podkreślić, że tak podawany poziom zaszczepienia dotyczy wszystkich mieszkańców, a nie tylko uprawnionych do zaszczepienia.

Nasze miasto jest w ścisłej czołówce najbardziej odpornych gmin, czyli z najwyższym poziomem wyszczepień na koronawirusa. W Małopolsce jesteśmy niekwestionowanym liderem, w grupie największych miast Kraków zajmuje czwarte miejsce (po Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu), a w ogólnopolskim rankingi stolica Małopolski plasuje się na dziesiątej pozycji.

W Krakowie najchętniej szczepili się najstarsi. W grupie wiekowej 70 lat i więcej zaszczepionych jest aż 84 proc. Szczepionką na COVID przyjęło 74 proc. 60-latków oraz 73 proc. 50, i 40-latków. W grupie wiekowej 20-39 lat poziom zaszczepienia wynosi 78 proc. Stosunkowo najgorzej wygląda sytuacja w najmłodszej grupie wiekowej (12-19 lat) w niej zaszczepionych jest 54 proc. Ale to i tak wynik znacznie lepszy niż w innych gminach.

(dane Urzędu Miasta Krakowa)

Duża liczba zaszczepionych krakowian to m.in. zasługa dobrej promocji szczepień prowadzonej w Krakowie. Do wzrostu poziomu odporności przyczyniły się także weekendowe akcje szczepień. W każdy weekend wakacji w kilku punktach można było przyjąć szczepionkę na koronawirusa.

Miasto we współpracy z Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie prowadzi od maja tego roku dwa Punkty Szczepień Powszechnych (do dnia 31 lipca prowadzone były trzy punkty) realizujące szczepienia dla mieszkańców Krakowa, w tym dla dzieci od 12. roku życia.
W ramach tych punktów zorganizowano 10 Mobilnych Zespołów Szczepień, które prowadzą szczepienia dla osób powyżej 50. roku życia, które z przyczyn obiektywnych mają trudność w dotarciu do stacjonarnych punktów szczepień oraz realizują szczepienia dla uczniów i ich rodziców oraz pracowników szkół na terenie samorządowych placówek oświatowych.

Ponadto, w celu ułatwienia osobom niepełnosprawnym przebiegu szczepień przeciw COVID-19 miasto prowadzi specjalny transport z domu pacjenta do punktu szczepień. Do skorzystania z transportu uprawnieni są mieszkańcy Krakowa posiadający aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami oraz powyżej 70. roku życia, mający obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejscu zamieszkania punktu szczepień. Miasto prowadzi także dedykowaną infolinię, która stanowi źródło kompleksowej informacji z zakresu szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2.

(red)

Szybka pożyczka bez sprawdzania zdolności kredytowej

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie