Rząd nie wprowadza obostrzeń, ale grozi, że to zrobi w powiatach z największą liczbą zakażeń

Fot. Pixabay

– Nie ma żadnych decyzji dotyczących wprowadzenie obostrzeń – poinformował po posiedzeniu zespołu antykryzsowego ds. koronawirusa rzecznik rządu Piotr Müller. Nie ma też decyzji o wprowadzeniu kwarantanny dla powracających z zagranicy. Ale rzecznik rządu przyznał, że pewne ograniczenia mogą być wprowadzone w tych powiatach, gdzie liczba zakażeń będzie największa.

– Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego przyjął pewne warianty, które są możliwe w najbliższym czasie, m.in. w zakresie regionalnego podejścia do obostrzeń, które mogą obowiązywać na terenie kraju w związku ze wzrostem przypadków zachorowań na koronawirusa – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Gdzie w Małopolsce?

Wśród województw z największą liczbą zakażeń koronawirusem jest Małopolska. A wśród powiatów z naszego regionu szczególnie negatywnie wyróżnia się powiat nowosądecki. Dziś najwięcej zakażeń przybyło w samym Krakowie. Rzecznik rządu stwierdził, że wprowadzanie lokalnych ograniczeń może dotyczyć ok. 20 powiatów w całej Polsce. Nie wymienił których.

Jest lista ryzykownych państw

Rzecznik rządu poinformował także, że przedyskutowana została kwestia kwarantanny dla osób wracających z zagranicy. – Nie zapadły na razie żadne decyzje – podkreślił. Ale dodał, że wybierający się na wakacje za granicę powinni brać pod uwagę, że jeśli w danym kraju będzie rosła liczba zakażeń koronawirusem, to wracających z tych państw do Polski może czekać obowiązkowa izolacja. Listę państw, które są obciążone największym ryzykiem, jeżeli chodzi o możliwość zakażenia, publikuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Co ze szkołami?

Piotr Mülle oznajmił także, że zostaną przygotowane szczegółowe wytyczne dla placówek oświatowych dotyczące powrotu do normalnej nauki od września. Ale będą także „pewne warianty w zakresie podejmowania decyzji, na przykład co do potencjalnego ograniczenia kształcenia w tych miejscach, w których pojawiłyby się poszczególne ogniska zakażeń”.

GS

Koronawirus bije kolejny rekord – aż 657 zakażeń. Rząd zwołuje posiedzenie zespołu antykryzysowego

Zobacz także