„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

W krakowskim kościele można płacić kartą! Gdzie znajdziecie Ofiaromat?

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Chcesz dać pieniążki na tacę, ale zapomniałeś portfela na niedzielną Mszę Świętą? Nie ma problemu! W parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mistrzejowicach znajdziecie pierwszy Ofiaromat w Polsce!

Ofiaromat ma formę stojącej elektronicznej skarbony i bywa nazywany też elektroniczną tacą, e-tacą lub daromatem.

Każdy wymierny może wypłacić dowolną ofiarę do Ofiaromatu. Można zapłacić kartą, telefonem lub nawet zegarkiem. Dzięki urządzeniu możemy dokonywać bezgotówkowych transakcji w Kościele. 

– Wspólnie z biurem ekonomicznym Archidiecezji Krakowskiej przygotowaliśmy urządzenie, które pozwala na składanie darowizn w sposób bezgotówkowy – za pomocą karty, telefonu czy zegarka i które nie wymaga zaangażowania dodatkowej osoby w obsługę terminala – mówi Karol Sobczyk, pomysłodawca i odpowiedzialny za wdrożenie w Archidiecezji Krakowskiej ofiaromatów.

Parafie mogą zamawiać spersonalizowane Ofiaromaty. Urządzenie posiada także różne wersje językowe.

– Możemy wykonać urządzenie adekwatne do estetyki wnętrza kościoła, a każdy proboszcz będzie mógł w prosty sposób decydować o tym, co pojawia się na wyświetlaczu urządzenia, w tym m. in. wskazywać cele, na które darczyńca będzie mógł przekazać ofiarę (np. utrzymanie kościoła, remont prezbiterium, pomoc ubogim) – wyjaśnia Wojciech Burzyński, współtwórca projektu.

– Cztery lata temu 12% ludzi w Polsce posługiwało się kartą, dziś jest ich ponad 60%. Jesteśmy społeczeństwem nowoczesnym, dlatego także jako Kościół otwieramy się na nowe opcje. Często słyszałem pytanie czy można płacić kartą, albo pytania gdzie jest bankomat, żeby wypłacić gotówkę; ludzie podczas składki rozkładają ręce i pokazują kartę. Ofiaromat wydaje się wyjściem naprzeciw tej grupie ludzi, którzy nie noszą dziś przy sobie gotówki, tylko używają kart, telefonów lub zegarków – mówi ks. Kopicz i podkreśla, że ofiaromat to okazja, a nie obowiązek i nie wyklucza osób, które z karty nie korzystają.

W 2020 r. w kolejnych krakowskich kościołach powinny pojawić się Ofiaromaty.

Więcej przeczytacie na stronie diecezja.pl

 

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca